Весели есенни кестени блеснали
ръсеха светли следи.
Златни, квадратни, невероятни –
изгряваха вредом звезди.
Ароматът на печени кестени е този, който може да стопли дори мъгливия есенен ден. Лакомство без опаковка и суета. Малко подаръче от есенните дървета.
По време на някои исторически периоди в различни региони на Европа кестенът е бил сред основните култивирани дървета и е имал съществен принос за изхранване на населението, живеещо в планинските райони. Поради това някои автори въвеждат понятието „цивилизации на кестена“. В миналото кестеновите ядки са били толкова разпространени в Португалия, колкото картофите.
Сладките кестени (Castanea sativa) са широколистни дървета, достигащи височина до 30 метра. Устойчиви са на студ, а плодовете им са готови през октомври. Опрашването е от пчелите. Виреят както на песъчливи, така и на глинести почви. Относно киселинността – кестените растат при почви с неутрално pH, при кисели почви, както и при силно кисели, но оптималният вариант е почвата да е добре дренирана и леко кисела. Развиват се добре както при по-суха, така и при влажна почва, издържат и на засушавания. Неблагоприятно обаче се отразяват обилни валежи, тъй като прекомерната влага създава предпоставки за развитие на гъбични заболявания. За оптималния растеж на кестеновото дърво е необходима светлина, на сенчести места не се развиват добре.
Дървото е разпространено в Европа, Америка и Азия. В България сладки (ядливи) кестени се срещат основно в района на Пирин, Западна Стара планина, още в Петричко и района на Берковица.
Съдържат голямо количество антиоксиданти, фибри и минерали и са бедни на мазнини. Кестените имат и високо съдържание на витамини, сред които C, А, РР, В1, В2. Известни са и здравословните ползи от консумацията на кестени. Те влиляят благотворно върху кръвообращението и при анемия, имат противовъзпалително и болкоуспокояващо действие, благоприятно се отразяват на сърцето и храносмилателната система. В народната медицина се използват за лекуване рани, изгаряния и подагра.
Плодовете на кестените трябва да минат през термична обработка, преди да бъдат консумирани. Те са богати на въглехидрати, поради което са известни още и като „готов хляб“. Могат да бъдат изсушени, смелени и превърнати в брашно за приготвяне на хлябове, пудинги, за сгъстяване на супи. Смлените изпечените кестени могат да се използват и като заместител на кафето, а от тях може да бъде извличана захар. Печените кестени често се използват като междинна закуска или мезе, а варените намират приложение при приготвяне на дивечово месо – особено птици, както и при зеленчуци, десерти, сладка и супи.
Можете да придадете повече уют на хладните и мъгливи есенни вечери с печени или варени кестени, чаша червено вино и разговор с обичан човек. За приготвяне на печени кестени – измийте ги добре, цепнете всеки от тях на кръст с остър нож, че иначе гърмят и цапат всичко наоколо, и печете за 20-30 минути в силно загрята фурна. Другият вариант е да ги сварите в подсолена вода. Белят се най-лесно, докато са горещи. Тогава са и най-вкусни.
И тъй като кестените са не само полезни, но и вкусни, както у нас, така и в чужбина се организират празници, посветени на есенните ядки. У нас празник на кестена чества село Брежани тези почивни дни, ако още нямате планове за уикенда, възползвайте се.
Анета Стефанова