Лаборатория за изследване на отровени пчели ще заработи у нас

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Страната ни ще разполага с акредитирана лаборатория за изследване на проби от отровени пчели в Тракийския университет в Стара Загора, каза инж. Михаил Михайлов, член на УС на Обединен български пчеларски съюз. Така пчеларите ще получават надлежни протоколи, които могат да им послужат, за да защитят интересите си, допълни той.

Все още е рано да се каже какъв е ефектът от променената през 2015 г. се наредба относно защитата на пчелите от отравяния при провеждане на растително-защитни мероприятия, стана ясно то думите на инж. Михайлов. Като по-съществен момент той отбеляза, че е забранено третирането през деня, когато пчелите са извън кошерите. Пръскане е разрешено в периода от залез слънце до 10 ч. сутринта на другия ден. Михайлов посочи, че пчеларите трябва да установяват преки контакти с арендаторите и ползвателите на земеделски земи. По думите му, макар и малко, има земеделци, които предпочитат по-скъпите, но щадящи пчелите препарати. Загубите от конвенционалните препарати възлизали на десетки, дори стотици хиляди пчелни семейства, посочва Михайлов.

Очакват се и промени в Закона за пчеларството, където има членове и алинеи, които се нуждаят от актуализация.

Относно проекта на Закона за браншовите организации инж. Михайлов коментира, че членството в браншова организация е поставено на основата на добиви и реализация на пчелен мед. „Не зная как ще се погледне от редовите членове на сегашните организации, но се надявам, че с този закон най-после ще се установят една, две или най-много три организации от съществуващия сега голям брой, които да бъдат водещи.“, коментира специалистът. Той добави още, че това ще е определящо за дейността в сектора.

Михайлов обръща внимание, че неправителствените организации са изключени като вносители на научни проекти по националната пчеларска програма. По думите му с проекти могат да участват само БАН, ССА, научно-изследователски институти с дейност в пчеларството и ВУЗ-ове с предмет пчеларство. Настояването на Михайлов е да се върне старото положение, когато неправителствени организации са били възможни вносители. „Ние ще внесем документ и се надявам през тази година да се отмени това решение в Наредбата и за 2018 и 2019 г. да се възстанови правото на сдруженията да бъдат вносители по тези проекти.“, каза пчеларят.

Инж. Михайлов посочи, че тромавата бюрократична процедура по пчеларските мерки от националната програма е проблем за пчеларите и предложи система с ваучери, т.е. целево подпомагане. С ваучерите да могат да се купят ветеринарно-медицински препарати, пчеларски инвентар, восъчни основи, захар за подхранване и др. След използване, те да бъдат отчитани. „По този начин в целия сектор, всички пчелари – и дребни, и едри, ще бъдат подпомогнати“, коментира специалистът.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА