Копа-Коджека е против патентоването на гените в природата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

Европейският съюз трябва да се увери, че растителните и животински гени и генетични природни черти, които могат да бъдат намерени в природата или са получени чрез мутагенеза, която представлява процес на промени в структурата на ДНК, в резултат на което настъпва мутация на организма, не подлежат на патентоване. Това призовава европейската федерация на фермерите Копа-Коджека в писмо до кандидата за заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс.

Земеделските стопани са първите, които усещат въздействието на изменението на климата и трябва да се справят с нарастващите разходи за адаптация и смекчаване, посочва генералният секретар на Копа Коджека Пека Песонен. За въглеродно неутралната икономика е „основополагащо да се разработят устойчиви политики и програми, които да съпътстват фермерите и техните кооперации за този преход и да признаят значението на съществуващите инструменти.“ Копа Коджека иска да види улавянето на въглерода „да се вземе предвид при прилагането на законодателните инструменти за климата“, с въглероден пазар или схеми за кредитиране. Има призив за енергийна програма за намаляване на потреблението на изкопаеми горива във фермата и увеличаване на заместимостта с възобновяеми енергийни източници.

Организацията на фермерите и кооперациите също подчертава, че европейската „зелена сделка“ трябва да включва нова стратегия за горското стопанство. Песонен призовава от името на земеделските стопани да се използват „авангардни технологии като нови техники за развъждане на растения, изкуствен интелект (AI) и цифрови технологии.“ Във всички търговски споразумения трябва да бъде включена глава относно изменението на климата, като Копа Коджека препоръчва обмисляне на въглеродните гранични данъци „внимателно“, защото те могат да увеличат входящите разходи. Земеделските стопани се нуждаят от „законодателство в областта на околната среда, което отчита техните усилия и им дава достатъчно гъвкавост за по-ефективно използване на природните ресурси, като същевременно гарантира продоволствената сигурност“.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА