Отбелязваме Конския Великден със състезания за здраве и късмет

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

 

В първата събота на Великденските пости православният свят празнува Тодоровден. Празникът се свързва със здравето на конете, затова се почита особено атрактивно от любителите на конния спорт. В цялата страна се организират кушии, а победителите обикалят къщите за здраве и късмет. Жените месят обредни хлябове, варят жито, което занасят за благословия в храма.

Легендата разказва

Легендата разказва, че император Юлиан Отстъпник (332-363 г.) искал да се подиграе с християните, като ги застави по време на Великия пост да ядат идоложертвена храна. Наредил на градоначалника на Цариград да напръска трайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, които ядат, макар и без да знаят, да бъдат обявени за езичници. Свети Теодор Тирон се явил на цариградския пископ Евдоксий и му известил за замисъла на император Юлиан. Така християните били пердупредени да не взимат никаква храна от пазара.

Уважение към коня

„Тодоровден е един от големите празници в България, този празник трябва да се почита и да има уважение към коня.“, каза за „Агрозона“ Огнян Стойчев–Буч, който е потомък на няколко поколения коневъди. Буч има около 20 коне и сред тях са породи като андалуска, англоарабски, джипси, шотландски понита и др. „Идват при мен хора от цял свят от Япония и Нова Зеландия, по интернет са научили за нашата конна ферма. Смело мога да кажа, че съм много популярен в България и хора идват при мен от цял свят. Предлагам разходка с кон, програми за по една седмица с преходи с безброй маршрути из цяла Рила, Плана, язовир Искър, Карабаир. Предлагам конен туризъм. На всеки се поверява кон и той носи отговорност и се грижи за коня.“, обясни Буч.

Потомък на коневъди

„Буч е много старо име на моя род. Аз нямам спомен кога съм се качил за първи път на кон, винаги съм могъл да яздя. Познавам ги много добре, но винаги имам какво да уча от тях. Много по-лесно се общува с тях, отколкото с хората. Много по умни, по предани и търпеливи са.“, коментира стопанинът.

Синът на Буч е на 34 години и също е запален по конете. „Той вече е като мен, дори по-добър от мен. Дъщерята и тя обича коне, занимава се с туризъм, внучката е на 7 г. и вече е професионалист, умее да общува и да язди понито.“, споделя още Буч. „След като с това са се занимавали от поколения в моя род, значи и аз трябва да мога да издържам цяло семейство с това.“, каза Буч. Той е общителен и част от задълженията му са да развежда туристи от Япония на едноседмични турове с коне в района на Боровец.

Състезания за издръжливост

„Както всички спортове, и този е много скъпо занимание, свързан с много пари. За да отидем на състезание в съседна Гърция например, всичко е на наша издръжка. Занимаваме се и участваме в състезания ендюрънс, за издръжливост. Състезанията са на 30, 60, 90 км, доста интересни са, вече се правят из цяла България, има вече много трасета. Радва ме се, че има строг ветеринарен контрол и не може да се злоупотребява с коня по никакъв начин – ако конят не е в добра кондицияя, го дисквалифицират веднага. Така че ездачът трябва да си прави сметка.“, обясни Буч, който е печелил челни места на състезания в Унгария и други европейски държави.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА