Китайското свинско месо диктува правилата на световния пазар

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Обемът и стойността на вноса на свинско месо в Китай намаляват от четири месеца. Тази тенденция няма да се промени през следващите няколко месеца, въпреки качествената модернизация на китайските свинеферми.

Последните данни на Китайското държавно статистическо бюро (CPBS) показват, че през август тази година Китай е внесъл 390 000 тона свинско месо и свинска карантия на обща стойност 1.033 млрд. долара, като  самото свинско месо е 280 хиляди тона, а стойността му възлиза на 761.669 млн. долара. В сравнение с юли тази година, това е с общо 80 хиляди тона по-малко свинско и карантии. В сравнение със същия период на миналата година намалението на обема е съответно -14,2% и -20,6%.

Причини за спада

Спадът в търсенето на внос е резултат от възстановяването на популацията на свине в Китай и намаленото потребление на свинско месо. Според китайски експерти спадът в потреблението е причинен, наред с другото, от епидемията от SARS-Cov-2, която подтикна китайците да се хранят по-здравословно. Така се увеличи консумацията на мляко и млечни продукти, както и плодове и зеленчуци. За китайците свинското месо все още е най-важният селскостопански и месен продукт, но според тях то няма антивирусна стойност като млечните продукти.Колкото по -големи са проблемите на пазара на свинско месо в ЕС, толкова по -голям е спадът на вноса за Китай. Както се вижда от представените данни, на годишна база те започнаха през март тази година, но най-големият спад започна през април тази година и продължава досега.

Данните със сигурност са разочароващи, тъй като август е първият тест за покупателната способност на китайските вносители преди зимното потребление. Той започва с Фестивала в средата на есента (средата на септември), а след това на 1 октомври, който е национален празник на Народния Република Китай (общо 8 почивни дни). Този цикъл завършва с Празника на пролетта или Китайската Нова година, който се пада на 1 февруари 2022 г.Освен това спадът в обема съвпада с интервенционното изкупуване на свинско месо на китайския пазар, реализирано от китайското правителство от юли тази година с цел поддържане на рентабилността на индустрията (фермери и преработватели).

Втори кръг от интервенционни покупки

В средата на септември тази година Пен Шаозун, заместник-директор на Ценовия отдел на Държавната комисия за развитие и реформи (китайският държавен орган, отговарящ за планирането на икономическата политика), заяви в изявление пред медиите, че ще започне още един кръг от интервенционни покупки през следващите няколко дни, които ще бъдат по -големи по обем и ще продължат по -дълго. Както казва Пенг, този процес ще продължи до китайската Нова година, тоест до края на януари 2022 г. В резултат на това цените на добитъка и свинското месо на китайския пазар трябва да се увеличат. Понастоящем средната вътрешна цена при производителя на 1 кг  свинско месо е 17,09 китайски юан (CNY) или 4.41 български лева (BGN). От друга страна, средната национална цена на едро на килограм живи прасета е 13,76 CNY, т.е.  3.36 BGN. Цената на прасенцата е 47,19 CNY, или 12.14 BGN.

Прогнозите за следващите месеци предвиждат цената на свинското месо да се повиши до средно за страната до  22-24 юана за килограм. Важното е, че при оценките не се взема предвид вносът, което означава, че той не е макроиндикатор за индустрията.

Ценовия полет надолу продължава в ЕС

Ако през септември също има спад (данните ще бъдат обявени едва около 20 октомври) по отношение на обема и стойността, това ще означава, че Китай действително е придобил някакъв вид независимост и е в състояние да модерира своя пазар без загуби. По -ниското търсене на внос от Китай ще повлияе на експортните маржове на износителите от ЕС за този пазар. Производителите ще трябва някъде да компенсират тези загуби. Трябва да се очаква увеличаване на напрежението в предлагането в Европейския съюз, което ще окаже влияние върху цената, която вече е много ниска.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА