Как ще се промени ОСП при новите членове на Европарламента

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Със сегашната промяна в разпределението на гласовете статуквото ще се промени

Предишният Европейски парламент, до голяма степен възприеман като про-фермерски настроен, се бореше за запазване на стабилен бюджет за ОСП и използваше своите правомощия за съвместно вземане на решения за приемане на по-благоприятни за земеделските производители мерки за опазване на околната среда. С промените в разпределението на гласовете статуквото ще се промени.

Може да се очаква „зелената вълна“ и вълната на по-либерално настроените политици в новия ЕП да повлияят на бъдещата посока на ОСП, особено на новата „зелена архитектура“, предава ruralnet.bg.

Как се определят ключовите фигури

След като окончателният списък на новите членове на ЕП и техните политически групи бъде потвърден през следващите седмици, встъпителната пленарна сесия в Страсбург на 2-4 юли 2019 г. с абсолютно мнозинство ще избере новия Председател и Заместник-председатели на ЕП за срок от 2 години и половина. През следващите седмици политическите лидери ще преговарят за състава на различните Комисии, чиито Председатели и техни заместници ще се определят на първото заседание на съответната Комисия през юли 2019 г.

Първо заседание на земеделската комисия

Първото заседание на Комисията по земеделие и развитие на селските райони е насрочена за 8 юли 2019 г., а съставът на „новите“ Комисии трябва да стане известен на 4 юли. По отношение на състава на COMAGRI редица значими фигури от предишната Комисия не се кандидатираха за преизбиране – по-специално бившият координатор на ЕНП Алберт Дес (Германия), Мишел Дантен (ЕНП, Франция), Джим Никълсън от Северна Ирландия (ПКР, Обединено кралство) и португалецът Рикардо Серао Сантош (ПЕС). Други видни членове като Естер Херанс Гарсия (ЕНП, Испания), докладчик по реформата на ОСП относно Стратегическите планове и Никола Капуто (ПЕС, Италия) също няма да се върнат. Видни членове на ЕП, които се завръщат, са Паоло де Кастро (ПЕС, Италия), Тибор Шани (ПЕС, Унгария), Ерик Андрийо (ПЕС, Франция), Клара Агилера Гарсия (ПЕС, Испания), Марк Тарабела (ПЕС, Белгия), Питър Яр (ЕНП, Германия), Хеберт Дорфман (ЕНП, Италия), Норберт Линс (ЕНП, Германия), Мартин Хойслинг (Зелените, Германия) и либералите Улрике Мюлер (Германия) и Ян Хойтема (Нидерландия).

Бивш еврокомисар

Сред новоизбраните членове на ЕП редица кандидати имат релевантни познания, най-вече бившият комисар по земеделието Дачиан Чолош, който е главен архитект на реформата на ОСП през 2013 г. Очаква се румънецът да се присъедини към блока на АЛДЕ. За неговия сънародник Дан Мотреану (ЕНП) се твърди, че има интерес да стане част от COMAGRI. Други потенциални кандидати са френският био-производител Беноа Бито (Зелените), бившият президент на френския Съюз на младите фермери Жереми Десеркле (АЛДЕ) и гръцкият социалист Йоргос Каминис. Бившият депутат Марлене Мортлер (ЕНП, Германия) също се очаква да се присъедини към партията с още един или двама германски „зелени“ депутати.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА