Как се размножава лоза с отводи

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Можете да работите по два метода

При подходящи условия всички части на лозата пускат корени и тази им способност се използва в широката практика за размножаване. Най-лесно се вкореняват младите зелени леторасти, по-трудно зрелите пръчки и най-трудно многогодишните вдървесинени стъбла. В практиката най-често се нарязват зрели пръчки, за да се получат резници, които се поставят за вкореняване. В много случаи обаче за предпочитане е размножаването чрез отводи. Отвод е всеки отделен летораст, поставен в условия на вкореняване, без да е отделен от майчинито растение. Изполват се два вида отводи – вертикални и хоризонтални.

 

По вертикала

Вертикалният отвод е удобен случай да се използва голямата коренообразувателна способност на зеления летораст. Неудобството му е, че може да се приложи само при ниско формирани лози (чашовидно).

Ако сте избрали някой сорт за размножаване, резитбата на зряло през есента или в края на зимата се извършва по обикновеному, като се оставят 5-6 чепчета с по 2 очи. Когато израсналите от тях филизи достигнат височина 20-30 см, те се заравят до 10-12 см от основата им, така че да се оформи купчинка рохка пръст около главината. Поддържайте купчинката влажна. Наесен, когато я разровите, леторастите ще са пуснали корени. Изрязвате ги и всеки от тях представлява лозичка, годна за засаждане.

 

По хоризонтала

Хоризонталният отвод се прилага също при ниско формирани лози (чашовидно и по системата “Гюйо”). Представлява неотрязна добре развита зряла пръчка, положена хоризонтално в почвата. През пролетта изкопайте канавка в подходяща посока в страни от лозата на дълочина 25 см. Дължината зависи от размера на пръчката и конкретните условия. На дъното на канавката разпръснете угнил оборски тор на слой 4-5 см и го размесете с почвата чрез накопаване. Върху тази основа нанасете около 10-12 см рохка почва. Върху него положоте избраната пръчка и я прикрепете с по-едри буци пръст или с дървени куки. Покрийте я с почва, така че да остане на 6-8 см от повърхността. Резитбата на лозата извършвате така, че да останат 2-3 чепа с по 2 очи.

От пъките на отвода ще израснат леторасти. Когато достигнат 20-25 см височина, засипете рова със смес от почва и угнил оборски тор. В сухо време поливайте. От всеки възел се развиват корени. Наесен след листопада изровете отвода и го отделете от майчиното растение. Нарежете го на толкова части, колкото леторасти има. Всеки летораст е вкоренена лозичка. Можете да я засадите на избраното от вас място.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА