Как Русия стана отличник по износ на зърно?

Агрозона
Агрозона
7 Минути

За първи път Русия ще бъде най-големият световен износител на пшеница. Най-вероятно експортът ще достигне 34 милиона тона за сезон 2017/2018 година. Това каза в интервю за „Агрозона“ Дмитрий Рилко, генерален директор на руския Институт за проучвания на селскостопанския пазар ИКАР.  „Ние се отделяме от световния пазар, тъй като при нас и производството, и запасите продължават да нарастват. Ще произведем 83 милиона тона пшеница , при 73 млн. тона преди година.“.

 Подобна позиция за Русия на световния пазар е новост, тъй като историята показва, че през последните 750 години страната е била изключително голям вносител. Започвайки със селскостопанския сезон 1972-73 г., Съветският съюз внася (само в Русия, без да броим републиките) повече пшеница, отколкото някога е имала която и да е държава, а през периода 1984-85 г. са закупени цели 55.5 млн. тона .

grain зърно

 Свидетели сме на една трансформация от огромна зависимост от импорта на зърно не само до собствено обезпечаване, но и до износител номер едно .

Откъде тръгва бумът

Още през 2005 г. Кремъл заяви, че селското стопанство ще се превърне в национален приоритет. Правителството поде вертикалната интеграция и прие западните технологии за подобряване на добивите в цялата страна.

Ето и резултатите. През пазарната 2006-2007 година, USDA прогнозира, че руското производство на пшеница ще достигне близо 45 милиона тона. 10  години по-късно американските анализатори вдигнаха с почти 50 % прогнозите си до 72 милиона  тона. Общата руска реколта за всички зърна пък се очаква да бъде между 125 милиона и 127 милиона тона.

Този бум бе придружен от сушата в Австралия и Съединените щати и даде на Русия определено предимство при продажбата на пшеница в страни като Египет, Нигерия и почти цяла Азия, включително големите вносители Бангладеш и Индонезия.

Мека зима – силни добиви

Основните фактори, които допринесоха за по-добрите позиции на страната са по-меките зими, пренасочването на площи на юг и  промяна в стопанската организация и инфраструктура, коментира Дмитрий Рилко. Измръзването на зимните посеви рязко спадна в Русия и в момента то е най-ниско от десетилетия насам. „В последните три сезона имаме много меки зими и не сме имали пролетно замръзване. Има драматична промяна и в площите, които засяваме. За последните пет години зимната пшеница е стигнала 56 %, което е с близо 30 % ръст“, допълни  директорът на ИКАР .

grain зърно

Най-голямата производителност за последните 16 години е в Краснодарския район и Надонск, които са най-близки до експортните пазари, коментира още той.  Южната част на Русия има най-голяма роля в производството на пшеница. Делът в последните години се увеличава от 40 % на 50-60 % в тези райони. До преди се отглеждаха около 15 култури в едно стопанство, а вече те достигат до 3-4 максимум.

Друг важен фактор за успеха е и девалвацията на рублата, която последва спада в цената на петрола. Сега обаче валутата се възстановява . Ако преди за един долар се плащаха 36 рубли, то в момента тази стойност е 85 рубли.

Всички тези фактори взети заедно показват, че руските фермери имат изключителна доходност, в сравнение с колегите си в САЩ, Канада и Германия. За това допринасят евтината работна ръка, евтините торове и горива, допълни Дмитрий Рилко.

Европейските санкции развиха руското земеделие

Преди 3 години  ЕС и Русия затвориха пазар, възлизащ годишно на над 5 млрд. евро. Докато в глобален мащаб се шири мнението, че това е пагубно и за двете страни, то Кремъл твърди, че е крайният победител. Според специалистите добрите новини за Русия идват от аграрния сектор. Когато Запада наложи санкции на федерацията  през 2014 г., а от Москва отговориха с търговско ембарго, много специалисти смятаха, че страната си вкарва  автогол. Три години по- късно от Кремъл съобщават, че  санкциите са предизвикали бум на фермерството в страната и Русия е на път да постигне пълно самозадоволяване на пазара от селскостопанска продукция.

Разчитането на чужда храна драстично е спаднало  през времето на ограничения, а някои сектори отбелязват сериозен просперитет. Един плюс от това са огромните полета със зърно. Анализаторите обаче смятат, че не  трябва да се приписва селскостопанския бум изцяло на санкциите. Руският президент Владимир Путин пък даде сериозен тласък на информациите за собствено задоволяване на пазара, след като обяви, че износът на храни вече е по-голям от този на оръжия.

Големият износ оставя големите градове без хляб?

И докато руснаците се запасяват със собствени суровини, големият износ на пшеница заплашва да остави основни градове без хляб. Според руския вестник „Коммерсант“ Санкт Петербург е един от застрашените . В свое писмо управителят на града Георги Полтавченко предупреди, че Петербург започва да изпитва  недостиг в доставките на пшеница. Прекомерният износ лишава града от суровината, а това увеличава цените и създава недостиг на хлебни изделия, пише Полтавченко.

 Правителство обаче няма намерения да ограничава износа. В следващата година зърнопроизводителите ще получат  2 милиарда рубли, за да засилят своите добиви и експортни позиции. Очаква се част от парите да отидат и за стабилизиране цените на вътрешния пазар. Помощта тази година бе наполовина по-малко.

След рекордния добив в страната се срещат трудности и при съхранението на зърното. Държавата ще субсидира тарифите за транспортиране на зърно от региони, отдалечени от инфраструктурата за износ. Подобни мерки ще засилят експорта с  3 милиона тона за година.

 

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА