Красиви рози – как да го постигнем без химия

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
8 Минути

Красиви рози – мечтата на всеки любител градинар. Ако искате да се откажете от употребата на индустриални химически продукти в градината и все пак желаете да запазите пищния вид на розите, напълно възможно е да се обърнете към натурални средства и трикове, с които ще постигнете също толкова добри резултати. Тук сме събрали някои от най-добрите съвети, които да ви помогнат в това начинание.

При голям брой вредители, народните средства могат да бъдат неефективни, така че основната задача при розовото растение е да се предотврати масовата поява на насекоми и за тази цел трябва редовно да се провеждат превантивни процедури.

Необходимо е своевременното изрязване на клонките, отстраняване на плевелите и изгаряне на растителни остатъци. Освен това периодично измивайте храстите със силна струя вода. Тази техника ще ви помогне да се отървете от листните въшки.

За да се предотврати появата на почвени вредители действайте с помощта на безопасни настойки от бял равнец, лук, чесън или  бучиниш. Също така е полезно да се засадят близо до розите невен, бял равнец, градински чай, хвойна. Тези съседи са добри за рози, не само защото са в перфектна хармония с кралицата на цветната градина, но и ефективно отблъскват насекомите.

Началото на една градина пълна с красиви рози се поставя обаче при покупката на самите растения. Изберете устойчиви, сертифицирани сортове, които растат на храсти, съветват от mein-schoener-garten.de.

Добро подрязване, силни растения, красиви рози

Когато цъфти форзицията е най-доброто време за подрязване на розите. Наострете добре ножиците, защото това е един от начините да предпазите растението от болести. Изберете някой бодил, който сочи навън и отрежете клончето на разстояние 1,5 см над него. Отрязаните части, които паднат на земята, е добре да бъдат събрани, за да не причинят болести. Трябва също да се отстранят сухи листа и клончета.

Справяне с гризачи

Ако розите изведнъж залинеят или не се развиват добре през пролетта, това е знак, че вероятно са били нападнати от полевка. Въпреки това не изхвърляйте растението, а извадете останалите здрави корени и го пресадете някъде другаде, като спазвате правилата за първоначално засаждане на млади растения.

Правилното мулчиране помага срещу черни петна

След пролетното подрязване земята над кореновата система на розите трябва да се мулчира. Естествена покривка може да направите, като смесите окосена трева с коприва и хвощ. Розите не обичат наторяване с говежда тор, която им дава прекалено много азот.

Билки за укрепване на растенията

3
Торенето с тор от коприва не бива да става по-късно от края на юни

Нападения от вредители и болести може да избегнете по биологичен начин. Може да използвате мащерка, коприва, вратига или лайка. Залейте ги с вряла вода и оставете да престоят 24 часа. Използвайте сместа за поливане на растенията.

Копривата е идеална тор, която засилва защитните сили на растенията. За да я приготвите, нарежете 1 кг коприва и я натопете в 10 литра дъждовна вода. Сместа е готова, когато водата придобие тъмен цвят. Тази течна тор се смесва с вода в съотношение 1:10 и с нея се наторява веднъж седмично, само докато започне цъфтежа. На всеки 3 седмици храстът се напръсква при облачно време.

Чесън срещу гъбички

4
Калинките помагат срещу листни въшки

След подрязването на розата я напръскайте с чеснова настойка. За да приготвите продукта, вземете около 20 скилидки чесън и ги накълцайте на едро. Сварете литър вода и прибавете вътре чесъна. Покрийте с нещо за 15 минути, след което прецедете настойката и оставете да престои 24 часа. Напръсквайте с нея растението 3 пъти на интервали от 3 дни. Освен това може да пъхнете в почвата скилидки чесън за по-силен аромат на розата.

Средства срещу листни въшки

Калинките са естествени врагове на листните въшки. Друг начин да се отървете от тях е да ги напръскате със силна струя с чай от коприва.

Вратига срещу ларвите на хоботника

Самите хоботници не са онези, които най-сериозно вредят на розите. Всъщност техните ларви са по-вредни. Срещу тях и срещу градинските червеи използвайте настойка от вратига.

Естествен контрол на вредителите

Сапун с инсектициден ефект, който ще предпази растенията от листни въшки и други насекоми , може да бъде приготвен по следния начин – добавете 50 г течен сапун до 4 л вода, разбъркайте добре и внимателно напръскайте храстите с получения разтвор, като обърнете специално внимание на гърба на листата. Процедурата се извършва вечер или следобед в облачно време. Но имайте предвид: съставът лесно се отмива с вода, така че след дъжд лечението трябва да се повтори.

Тютюнев прах

За листни въшки, кърлежи и гризащи насекоми използвайте отвара или тинктура от тютюневия прах. За приготвяне на разтвора е необходимо в около 1/2 чаша тютюнев прах да се налее 1 литър вода и това да се вари за около 30 минути. Когато водата се изпари, добавете вряла вода до предишното ниво. Сложете бульона на тъмно място за един ден, след това прецедете и добавете вода до обем от 2 литра. В получената течност, добавете настърган сапун (15-20 г). Пръскайте розите 2-3 пъти в сезона през интервал от 7-10 дни.

За да приготвите настойката в 1/2 чаша тютюнев прах, налейте 1 литър вряща вода и оставете за 1-2 дни. Течността се разбърква периодично. След това прецедете и добавете 1-2 литра вода и 2 супени лъжици. течен сапун. Използвайте продукта веднага след приготвянето му.

Дървесна пепел

Розови маркучи

Използването на дървесна пепел е добър начин за предотвратяване на брашнеста мана и различни места . Първо, напръскайте розите с вода и след това ги поръсете обилно с пепел. Така че пепелта по-добре да се задържи по растенията. След 2-3 часа, изплакнете розите с маркуча.

Още грижи в градината

За да се избегне ръжда, брашнеста мана и гниене , не сгъстявайте насаждането и подрязвайте храстите правилно, като се отчете вида на растението.

Разсадените рози трябва да се подхранват по време на вегетация. Не забравяйте, че отслабените екземпляри нямат хранителни вещества и затова се разболяват първо.

Преди зазимяването на растението преди зимата е добре храстите да се подхранят с меден сулфат. През пролетта повторете тази процедура. По време на вегетация, не забравяйте за профилактично пръскане с естествени средства, които предотвратяват развитието на гъбични заболявания на розите.

Не забравяйте, че традиционните методи са ефективни само като превенция. Понякога тези естествени средства помогнат да се победят болестите и вредителите на ранен етап, но е по-добре да не се допускат.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА