Изследване: Плодовете и зеленчуците губят от хранителната си стойност

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Ефектът на неполезната храна е сред най-големите заплахи на настоящето

Изменението на състоянието на околната среда създава сериозна заплаха за производството и хранителната ценност на културните растения. Лондонският институт по хигиена и тропическа медицина провежда изследване, което демонстрира как изменението на климата понижава реколтата и „изсмуква” хранителните вещества от зеленчуците и бобивите, повдигайки сериозни въпроси за бъдещето на стопанската безопасност и общественото здравеопазване.

 

Junk food effect

На растенията, които са жизнено необходими за нашето ежедневно хранене, влияят такива фактори като недостатък на вода, повишение на температурата и по-високата концентрация на въглеродния двуокис. Предишните изследвания по-скоро са съсредоточени върху реколтирането на основните стопански култури, като пшеницата, оризът и царевицата, но никой все още не е изследвал именно полезността на културите при подобни изменения. Явлението, при което селскостопанските култури се лишават от високите си хранителни качества заради околната среда, получават названието junk food effect, което в превод от английски език означава ефектът на неполезната храна.

Изследванията на британските учени показват, че за последните няколко десетилетия се намалява съдържанието на минерали, протеини и витамини в плодовете и зеленчуците, тъй като доскоро хората отделяха приоритетно внимание на по-високата реколта в количествено, а не в качествено измерение.

Зеленчуците и бобовите култури се явяват жизненоважен компонент на здравата, балансираната и устойчивата диета, а лекарите, давайки препоръки по хранене, последователно съветват хората да ги включват в менюто си. Опитът на учените обаче показва, че достъпността на тези култури и наситеността им с полезни елементи постепенно се намалява, показват изследванията.

градина, сеитбооборот, Agrozona.bg

Въглеродният двуокис променя поведението на културите

Заедно с липсата на вода и повишената температура причина за понижаването на хранителната стойност на реколтата се явява и по-високата концентрация на въглероден двуокис в атмосферата. Повечето хора обаче знаят, че той е полезен за растенията. Увеличената концентрация на въглероден двуокис обаче води до увеличение на интензивните процеси на фотосинтеза, което позволява на растенията да трансформират слънчевата светлина в храна. Дори и това да помага на растенията да се развиват, този процес има и страничен ефект – те започват да изработват повече прости въглехидрати, като глюкозата. Това става за сметка на други важди хранителни вещества, които са необходими на човека, за да остава здрав, включително протеини, цинк и желязо.

Последните данни, публикувани относно влиянието на климата върху осигууряването на храна за хората показва, че най-уязвимите региони са земите в Южна Европа, Африка и Южна Азия, където рискът от намаляване на добивите заради високата температура е най-голям. В близките десетилетия на тези територии фермерите ще събират с 31% по-малко реколта.

Изчисленията сочат, че усилията през последните години за развитие на сектори като зърнопроизводството са дали резултат – производството на пшеница и ориз са три пъти повече, отколкото са необходими, докато плодовете и зеленчуците на много места липсват в менюто на хората ежедневно.

 

Дефицит на микронутриенти

В бъдеще човечеството го очаква не само недостатък на храна и глад, а и влошаване на здравето заради ниското качество на растителната храна, прогнозират учени. Един от най-големите проблеми се заключава в потенциалното увеличение на дефицита на микронутриенти. Според изследване на Global Burden of Disease (GBD), около 1,5 млн. човека годишно загиват заради ниското потребление на зеленчуци. Ежедевната употреба на плодове и зеленчуци на човек от населението в света е с 20-50% по-ниско от минималното препоръчително ниво.

Най-добрият начин да смекчат заплахата за селкостопанските култури в бъдеще е изменението на приоритетите в селскостопанското производство. Учените смятат, че ако искаме да избегнем кризата, е необходимо търсене на нови, по-хранителни сортове селскостопански култури. Но учените констатират, че в близките десетилетия човечеството няма да започне активно да се движи в това направление.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА