Износът на албански селскостопански продукти за ЕС и региона достига исторически върхове

Износът на селскостопански продукти за Балканския регион и Европейския съюз от Албания се е увеличил до над 473 милиона евро през 2022 г., най-високата стойност досега, според министъра на земеделието Фрида Крифка.
В сравнение с 2021 г. износът на селскостопански продукти се е увеличил с 15,6% в обем и 18,1% в стойност, сочат данни на министерството. Ръстът се дължи на инвестиции в експортни вериги и събирателни пунктове за съхранение.
Голямо значение има увеличеното производство и износ на пресни зеленчуци.
„Според статистиката износът на зеленчуци е довел до най-голям ръст в окръзите с най-интензивно земеделие в страната, като Берат, Лушня, Фиер и Дивяке, където е осигурено двусезонно засаждане. Сред основните изнасяни продукти са оранжерийни зеленчуци, домати, краставици, пипер, зеле, лук, праз и др.“, каза Крифка, цитиран от EURACTIV.
Министерството също съобщи, че албански продукти са били изнесени в най-малко 78 страни по света.
Според доклад на Световната банка от 2022 г. селскостопанският сектор на Албания е пълен с потенциал, но се бори с нарастващи разходи и инфраструктурни предизвикателства. Докладът по-специално отбелязва, че доматите са значителна възможност за развитие.
Албания трябва да обмисли продажбата на своите продукти на по-развити пазари, като Западна Европа, тъй като албанските продукти могат да се конкурират по отношение на международните стандарти.
Програмата обхваща периода от 2021 г. до 2027 г. и има за цел да подкрепи устойчиви хранителни системи чрез повишаване на конкурентоспособността на сектора на хранително-вкусовата промишленост и постепенното му привеждане в съответствие с достиженията на правото на ЕС. В допълнение, тя има за цел да подобри ефективността и устойчивостта на производството във фермите, за да отговори на търсенето на безопасна, питателна, устойчива храна и хум08анно отношение към животните.
Другите основни принципи на инициативата включват улесняване на развитието на бизнеса и заетостта в селските райони и повишаване на позициите на фермерите във веригата на стойността. Освен това се надява да привлече повече фермери в сектора и да подобри развитието на общността на местно ниво.
Албанският премиер Еди Рама каза, че парите ще отворят врати за онези, които искат да работят и развиват сектора в Албания.
„Това огромно финансиране от ЕС проправя още по-широк път за всички, които искат да развият своето начинание. Това, което се случва, е изключителна иновация в селския живот на страната ни, която беше забавена“, каза Рама.