Излезе наредбата за директните доставки в Държавен вестник

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

 

Сирене и кисело мляко от овце, кози и биволи ще се прави по- лесно от индустриалното

 

Дългоочакваните промени в наредба 26, с които фермерите ще могат да преработват и продават собствено мляко вече е обнародвана в днешния брой на Държавен вестник. Фермерско сирене, мляко, кисело мляко, яйца от домашни кокошки, дивеч, мед ще могат да се предлагат напълно легално в къщите за селски туризъм. Това стана ясно от от поправките в документа, който Брюксел одобри преди близо месец и половина,за които Агрозона вече писа. Предстои изработването на подробни указания от работна група, с които наредбата ще може да се прилага по- лесно.

Хладилни витрини

Освен че са завишени значително количествата за преработка на сурово овче, козе и биволско мляко, едно от най- атрактивните постижения в наредба 26 е, че продуктите ще се преработват при много по- облекчен режим от този в индустриалното производство, при спазване на изискванията за безопасност. Критерийте за преработка на краве мляко по отношение на соматичните клетки се запазват,както и за останалата бяла суровина, които са по- лесно достижими. Например фермерите ще могат да правят кисело мляко, сирене и кашкавал в едно помещение, но по различно време.

 

Това помещение може да бъде и в къщата, в която се живее. Нобходимо е обаче да има склад за зреене и съхранение на сирената, откъдето продуктите ще могат да се продават.Важно е да се отбележи, че според наредбата българските фермери все още няма да могат да добиват сирена от сурово мляко, както това е в Швейцария, то задължително първо трябва да бъде пастьоризирано. Срокът на зреене ще е 45 дни. Фермерите ще могат да си продават продуктите и от хладилни витрини на съответните пазари.

 

 1 фермер, една мобилна мандра

Друго постижение е възможността да се преработва в мобилните мандри, където продуктите ще могат да остават за кратък период от време преди да бъдат сваляни в населените места. Идеята е тези мобилни мандри да бъдат качвани до пасищата през лятото. От там ще може да се продава на туристи, които желаят да си закупят от фермерските продукти.

Една мобилна мандра обаче не може да се ползва от няколко фермери, гласят документите, обясни Тенчо Христов от Биоселена.Всеки ще трябва да си има собствена, защото технологично нещата не могат да бъдат уточенени при коопериране, допълни той. Максимум 30 хил. лв ще е инвестицията в такова производство включително с оборудването.

Друг важен момент  е, който касае най- вече овцевъдите, е че ще могат да се регистрират по тази наредба, независимо от това, че помещенията, в които отглеждат животните са бивши кравеферми. Изискване, което досегашното българско законодателство не е позволявало, колкото и абсурдно да звучи.

 

Светлана Трифоновска

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА