Изкуствени гнезда привличат изчезналия черен лешояд в Източните Родопи

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Две нови изкуствени гнезда за изчезналия преди повече от две десетилетия в страната черен лешояд бяха изградени тази есен от екипа на Българското дружество за защита на птиците. Така общият брой на гнездата в района е вече дванадесет.

През следващите две години се очаква да бъдат изградени още гнезда в подходящи за вида местообитания в Източни Родопи. С тях експертите се надяват да привлекат черни лешояди от националния парк Дадя в съседна Гърция, които да се установят и в българската част на Източните Родопи и постепенно да се възстанови популацията на вида в тази част от неговия ареал.

В Гърция се намира единствената оцеляла популация на черен лешояд на Балканите, а концентрирането на птиците в един район повишава риска от изчезване. В България черният лешояд е бил широко разпространен в миналото, но днес се смята за изчезнал като гнездящ вид. Последните потвърдени данни за размножаването на вида са от 1993 г. Тогава на територията на Студен кладенец в Източните Родопи е регистрирана последната известна двойка от вида в страната.

Пет от от гнездата са изградени в Защитена Зона “Крумовица”, а останалите седем в ЗЗ “Бяла река”. „Към момента поставените гнезда не са заети, но както показва опитът с други видове хищни птици, е необходимо време, за да могат птиците да привикнат и припознаят гнездата“, коментира Добромир Добрев от БДЗП. Гнездата се поставят на определено разстояние едно от друго, за да наподобяват възможно най-много естествена колония на вида и по този начин да повишат атрактивността на мястото на поставянето им.

Местата за поставяне на гнезда се избират на базата на ГИС модел и различни научни публикации. Въз основа на тях се избират тези от тях, които са най-близки или единтични с екологичните изисквания на вида. Конструкциите са впечатляващи по размер. За основата им се използва платформа с диаметър 1,5 m., а дебелината може да достигне до 0,5 m.

Изграждат се от естествени материали – клонки от дървета, зелен мъх, сухи клони, за да бъде гнездото възможно най-естествено и атрактивно.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА