Индианска напитка с 15 аминокиселини зарежда с енергия вместо кафе

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Като продължение на пътешествията си в Южна Америка Десислав Касъров започва да внася у нас йерба мате. Десислав тръгва към Южна Америка, за да усъвършенства испанския си, прави няколко обиколки от по няколко месеца – от Аржентина до Перу, запознава се с интересни хора и постепенно и започва да организира пътувания и културен обмен.

Мате е билка, с която може да се приготви както чай, така и разхлаждаща напитка с плодове. Традиционният чай може се прави като запарка в специален съд калабас и бомбижа – сламка, която е и филтър. В съдчето се слага малко от билката и се пие на няколко доливания, през целия ден, тъй като растението е много силно и позволява с две супени лъжици да се приготвят 2 литра напитка, разказва Десислав.

mate
Традиционният съд, в който се приготвя напитката

То съдържа в себе си 15 вида аминокиселини, храни организма и зарежда с енергия, има голямо количество антиоксиданти и много ниски нива на кофеин и танини. Мате не обостря нервната система и не пречи на съня, но има силно тонизиращо действие, посочва още пътешественикът.

Студеният вариант на напитката се нарича терере и е емблематична за Парагвай. Приготвя се като билката се залива със студена вода, добавят се лед и плодове.

Листенцата мате се берат от дървета, живеещи в тропическите гори на Южна Америка. В различните местности мате има различни вкусове. Дървото по размери е съпоставимо с нашите череши и ябълки, но някои от най-дивите разновидности достигат до около 14 метра височина.

Индианско наследство

За мате има информация още от 2000 г. Пр. Хр. и е свързана с индианците гуарани, които и до днес живеят в селца из тропическата гора в Северна Аржентина, Южна Бразилия, целите Парагвай и Уругвай, разказа Десислав. Инките взаимстват напитката, по-късно испанците, които плават до Южна Америка, я използват като заместител на свежа храна, плодове и зеленчуци. Днес мате е индустрия.

На въпроса дали индустриализирането на напитката е довело до изсичането на гори, за да бъдат превърнати в плантации по подобие на какаото, Десислав каза, че той лично не е срещал такива примери. Разказа обаче, че е виждал поляни между села, които са залесени с дървото.

У нас мате се предлага в магазините за натурална храна и в заведенията, които специализирано предлагат чай. Разфасовките, в които се намира в търговската мрежа, са между 100 г и 1 кг, а цената варира от 4 лв до около 30 лв. Разновидностите на напитката са повече от 30 – както чист вид, така и с добавени парченца лимон, портокал, различни билки.

Родопски бъз и индийски джинджифил

“Нова тема” за приключенеца е сиропът “Солера” от бъз от Родопите и индийски джинджифил, производство на негови приятели българи. Основните съставки са студено центрофугирани, добавена е малко кафява захар за по-голяма трайност, обясни той. Термични процеси няма, за да се запазят полезните качества на съставките. Производството е вече от три години. Цветовете на белия бъз се събират от местни хора в Родопите и се изкупува. Билката действа много добре на дихателната система и имунитета. Не казваме, че сиропът е лекарство, продължава Десислав: “Просто той е алтернативата на това, което се продава в магазина”. Бутилка сироп се предлага между 12 и 13,50 лв.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА