Индексът на цените на хранителните стоки не спира да намалява

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Цените на хранителните стоки в световен мащаб се понижиха за трети пореден месец през април. Причината е, че икономическите и логистичните въздействия на пандемията COVID-19 доведоха до значително свиване на търсенето на много стоки, предвиждат от ФАО.

Индексът на цените на храните на организацията, който проследява международните цени на най-често търгуваните хранителни стоки, е средно 165,5 пункта през април, с около 3,4 процента по-нисък от предходния месец и с 3 процента по-нисък от април 2019 г.

Индексът на захарта достигна 13-годишен минимум, спадайки с 14,6% спрямо март, когато бе отчетен още по-голям месечен спад. Свиването на международните цени на суровия петрол намали търсенето на захарна тръстика за производство на етанол, отклонявайки продукцията за производство на захар и следователно разширявайки възможностите за износ.

При растителните масла има понижение с 5,2 процента през април, породено от падащите стойности на палмово, соево и рапично масло. Намаленото търсене на биогорива играеше роля, както и намаляващото търсене от хранителния сектор, заедно с по-високата от очакваната по-рано продукция на палмово масло в Малайзия.

При млечните продукти за април индексът върви надолу с 3,6 процента. Цените на маслото и млякото на прах отчетоха двуцифрени спадове на фона на увеличените експортни възможности, нарастващите запаси, слабото търсене на внос и намалените продажби на ресторантите в северното полукълбо.

При месото също има спад – 2,7%. Частичното възстановяване на търсенето на внос от Китай не беше достатъчно, за да се балансира спадът на импорта на други места, докато големите страни производителки претърпяха логистични затруднения и рязко спадане на търсенето от страна на сектора на хранителните услуги поради мерките за оставане вкъщи вследствие на коронавируса.

„Пандемията влияе както на търсенето, така и на предлагането на месо, тъй като затварянето на ресторанти и намалените доходи на домакинствата водят до по-ниско потребление и недостиг на работна ръка в преработкатата.”, казва старшият икономист на ФАО Упали Арачиладж.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА