И днес унгарците търсят нашите домати

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

 „Пиша на кого колко килограма трябва да прибера, защото унгарците страшно ги обичат едрите български домати“, разказва пред „Агрозона“ Красимира Тихова, трето поколение градинар в Унгария. А едри домати освен нашенските градинари, в Унгария друг не произвеждал.

В зеленчукопроизводството се включва цялата фамилия – работят майката на Красимира, тя и съпруга й, заедно със семейството на сестра й, включително племеницата. За стопанството работят и унгарци. Красимира разказва, че по професия няма нищо общо със земеделието. Завършила е екскурзоводство и е работила по специалността. След като се раждат децата й обаче, вижда, че родителите й – градинари, имат нужда от помощ. Баща й си отива рано и Красимира решава, че ще се посвети и тя на земеделския труд и на това да продължи семейния бизнес. Освен зеленчици,  семейството отглежда и цветя. Фамилията на Красимира целогодишно предлага марули. Има оранжерия с площ 10 дка, приблизително толкова е и парцелът на открито, който е засят със салати различни видове – обикновени, къдрави, със зелени и червени листа. Продукцията се реализира на дребно и едро. Във фермата се произвеждат още броколи и праз. Празът е от българско семе – „него най-много го обичат унгарците“, казва Красимира, турският не бил толкова хубав.

Предизвикателството ЕС

gradiniiungariya
Красимира е потомствен градинар, родена в Унгария, но пътува до България всяка година. Споделя, че чувства и двете страни като своя родина. Разказва, че когато тръгва за България, казва, че се прибира, когато отпътува в посока Унгария, също казва, че отива у дома. Никога не е стоял обаче пред нея въпросът дали да заживее в България. Животът й до момента е преминал в Унгария, децата й също са родени там.

Откакто Унгария се е присъединила към Европейския съюз, по-трудно се продава стоката поради голямата конкуренция на свободния пазар, разказва Красимира. Голямото търговско състезание е най-вече с продукция от Испания и Италия, която подбива цените на произведените на местна почва зеленчуци. Въпреки това за зарзавата на българските градинари има верни клиенти. Те от години пазаруват от тях за хотелския и ресторантьорския си бизнес. Марулите на фамилията достигат до туристите край езерото Балатон: „Както в България по Черноморието има голяма нужда от зеленчуци и от плодове, така и тук, на Балатон.“, казва Красимира.

 Семейството и до момента не е ползвало субсидии от Европейския съюз, въпреки че има право на такива. Разчита на собствени средства. Що се отнася до покупката на зеленчуци директно от фермата – Красимира казва, че е разрешена, но тя и семейството й не предпочитат да продават директно от там, тъй като обслужването на клиенти би възпрепятствало останалата работа.

Паметта е жива, помощта не

В наши дни унгарската държава не предоставя тази помощ на българите градинари, на която са можели да разчитат в миналото – облекчени условия и земи за ползване. Напротив, проблем пред българските градинари са високите цени, които трябва да плащат, за да запазят мястото си на тържищата. Мястото от своя страна е важно, за да бъдат лесно откриваеми от клиентите си. Ако не ги открият, те просто ще купят от друг производител. А стока, както стана ясно, не липсва.

Паметта за българската градинарска продукция в Унгария е запазена – „Когато през 1956 г. по време на Революцията е нямало много храна, българите са отглеждали голяма част от зеленчуците за унгарската държава.“, разказва Красимира и добавя, че български градинар все още е синоним на работлив човек в централноевропейската страна.

Преди години българските земеделци използвали само оборска тор. Сега тя продължава да се използва, но не се разчита единствено на нея поради модернизацията на селското стопанство. Старите техники за поливане също са заменени – сега се прилага капково напояване.

 Анета Стефанова

Четете по темата: Българските градини – венец около Будапеща

.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА