Зеленчуците стават пикантни и хрупкави на туршия за 3 дни

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Суровата туршия може да стане за 3 до 5 дни, когато времето е топло. В традиционната сурова туршия се слагат зеле, карфиол, морков, корнишон, зелен домат, глава кервиз и шума. На 10 л се слагат 300 гр. сол, може и малко оцет.

Рецептата сподели за „Агрозона“ Лилия Симеонова, която отглежда краставици и домати в оранжерия на площ от един декар. Много клиенти на пазарите в Драгоман, Сливница и Годеч познават нейната продукция и се доверяват на точните й съвети, когато подбират плодовете и зеленчуците.

„Могат да се приготвят много варианти между зеленчуците. Например с червено цвекло, зеле, морков, дълга бяла ряпа и кервиз. Без кервиз туршията не е истинска. Количеството вода трябва да бъде съобразено с количеството зеленчуци. Отново, на 10 л вода се слагат 300 гр сол.“, обясни стопанката.

Вкъщи Лилия Симонова приготвя голяма туршия в бидон, като слага заедно по килограм моркови, корнишони, зелени домати, карфиол, зеле, камби и хрупкава чушка. Всичко това се нарязва като за салата заедно с накълцана връзка копър, връзка целина, 5 глави чесън, пакет черен пипер на зърна, 200 мл. олио, бутилка ябълков оцет, 200 гр. сол, 600 гр. захар и 10 аспирина, стрити на прах. Всичко това трябва да престои на студено една нощ и на другия ден съдържанието се пълни в буркани, затваря се, оставя се настрана и нищо повече не се прави. „След три дни може да започнете да ядете хрупкави, пикантни зеленчуци.“, казва стопанката.

„Много хубава туршия става от различни цветове люти чушлета, добавя се сладка чушка, зелен домат, корнишон, морков, дори корнишон може да се сложи – въобще всякакви зеленчуци, които обичаме. Така за зимата ще имаме лют микс от зеленчуци.“, по думите на Лилия Симеонова.

Ако туршията се сложи в буркани, те трябва да се обръщат отвреме навреме. Ако е в бидон, се протака отвреме навреме, за да не се получи утайка, казва Лилия Симеонова и споделя своя „трик“ против омекване на зелето: „Пълня шише вода, слагам го да замръзне във фризера и го пускам при зелето. Така се спира ферментацията и зелето се запазва по-дълго време.“

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА