До 6 месеца може да има държавна лаборатория на този пункт
- Д-р Вълчанов, заставате за втори път начело на БАБХ. Променят ли се приоритетите, които залагате този път?
- Не, категорично не си променям приоритетите. Те са абсолютно същите каквито бяха и първия път, когато бях на този пост. Първият основен приоритет е прозрачност в работата на БАБХ. Вторият и много основен приоритет е БАБХ да работи в услуга на гражданите и в добра координация на бизнеса. Третото важно нещо за нас е да се поддържа добра диалогичност и коректност в отношенията с гражданите и бизнеса и да се дават точни и ясни предписания по какъв начин да бъдат изпълнени законовите изисквания. Благодарение на фокуса на БАБХ върху ГКПП „Капитан Андреево“ през всички 8 месеца, които са изминали, са оставени на заден план проблемите на системата ВетИС, на здравеопазването, на Държавната профилактична програма, снабдяването на лабораториите с консумативи и реактиви, и инсинераторите. Това са спешни задачи, които още от първият ден, в който станах титуляр на това място, започнах да решавам.
- Горещите точки са много в страната?
- Да, най-горещата точка, която не ни дава почивка 24/7, беше ГКПП „Капитан Андреево“. Мина Решение на МС за обявяване на сградите за фитосанитарен контрол, там, където се осъществява товаро-разтоварната дейност и лабораторната дейност, да бъдат включени в списъка на обектите от национална сигурност. По този начин ние ще извършим превенция на лицата, които имат допуск до тези помещения и на цялото движение на превозни средства, лица и т.н., тъй като там постоянно ще има 24-часов видеоконтрол. Това е най-горещата тема, по която стъпка по стъпка решаваме задачите.
- Министър Гечев спомена, че до 6 месеца може да се направи държавна лаборатория, която да поеме фитосанитарния контрол на границата, възможно ли е това и колко би струвало?
- Полагаме всички усилия това да се осъществи. Към момента сме направили среща вече и с БСА, които да ни дадат конкретните срокове за акредитация на лабораторията. Тя ще бъде акредитирана като клон към Централната лаборатория за химични изпитвания и контрол (ЦЛХИК) – София, за да спестим време, необходимо за акредитация на нова лаборатория. Освен това върви и обществена поръчка на принципа „по неотложност“ и спешност на доставка на оборудването. Стойността към момента, която е дадена за тази лаборатория, е отпусната, е 6,5 млн. лв. Смятам, че ще можем да се вместим в тази сума и да направим лабораторията на Капитан Андреево в рамките на тези 6 месеца.
- Може ли в момента софийската лаборатория да се справи с увеличаващия се поток на ГКПП „Капитан Андреево“?
- Към момента полагаме големи усилия да увеличим и възможностите на софийската лаборатория, тъй като нейният капацитет е ограничен и като съоръжения, и като персонал. Оказва се, че такъв тип лабораторни специалисти се намират много трудно. В активно търсене сме на лаборанти. Другото, което правим като спешни мерки, е с държавна структура, която е към Министерството на иновациите, да получим от тях лабораторни съоръжения за изследванията за пестициди в най-кратки срокове и да ги акредитираме към ЦЛХИК.
- Виртуалните животни са също една от болезнените теми, особено за животновъдите. Има ли мерки, които са предприети за ликвидирането им?
- Да, имаме. Първата мярка е контрол върху здравеопазването и идентификацията на животните. В тази връзка правим засилени проверки на животновъдните обекти, като за първото полугодие на 2022 г са извършени планови проверки по идентификация на животните в 1572 броя животновъдни обекти, като общия брой на документираните несъответствия се равнява на 11 979 броя животни, тоест липсата на подадени уведомления за събития с животните. За констатирани нарушения по казуса в първото полугодие на 2022 г са издадени 396 предписания, 545 акта за установяване на административно нарушение. А за 524 животновъдни обекти е извършена актуализация в информационната система на БАБХ. Със служители на Централно управление, изпратени и командировани, са извършени извънредни проверки на място на 124 животновъдни обекти. За всички констатирани несъответствия при проверките са подадени официално доклади до МЗм и са уведомени ДФЗ.
- Имаше проблеми с ВетИС системата за дълго време. Функционира ли вече нормално?
Относно ВетИС системата това, което сме предприели и благодарение на министър Гечев се осъществи е, че ВетИС, с решение на МС, както и цялата информационна система на БАБХ се дават за управление на Държавното предприятие „Информационно обслужване“. Така, на първо място, всички средства в размер на няколко милиона лева за доизграждане и поддръжка на ВетИС системата, ще останат в държавата. Второ, според мед няма по-добър вариант от тази държавната структура, която се занимава със сигурността на изборите, да гарантира изграждането, коректното изпълнение и сигурността на цялата информационна система на БАБХ, в която влиза и системата ВетИС. Разчитаме на „Информационно обслужване“.
- Какво се случва със системата за оповестяване на пръсканията, която е в помощ на пчеларите?
- Тази система има успех, тя успява да предупреждава пчеларите навреме. Проблемът е, че с атаката, която беше върху цялата информационна система на БАБХ, тази система се е сринала и ние в момента полагаме неимоверни усилия да я пуснем до 1 ноември. ДП „Информационно обслужване“ ни помага много активно и се надявам те като влезнат вече и поемат цялата информационна сигурност на БАБХ, това повече да не се получава.
- Открихте ли откъде дойде атаката на сайта?
- Към момента не.
- Контролът на заболяванията е сред приоритетите Ви. Кои са най-опасните заболявания в момента, които „стоят на прага ни“?
- Най-разпространеното заболяване в момента в Европа е инфлуенцата по птиците. В България oт началото на годината са констатирани 22 огнища, в това число и последното от 21 октомври. Друго актуално за нашата страна заболяване е Африканската чума по свинете (АЧС). Последното огнище при нас е констатирано през януари, като са намерени умрели домашни свине в лично стопанство. През 2022 г няма засегнати от АЧС индустриални ферми, което е много важно. От началото на октомври стартира ловния сезон за групов лов на дива свиня. Очаква се засилено пробовземане. Направихме среща с колегите от Националния ловно-рибарския съюз, уточнили сме абсолютни всички казуси. Ще излезе нов клип как да се взимат проби, за организация и транспортиране на пробите, като ловците, които отглеждат домашни свине, трябва да спазват всички мерки за биосигурност, за да опазят техните собствени животни.
По отношение на заразния нодуларен дерматит и синия език обстановката е спокойна, няма установени огнища. Ваксинацията срещу двете заболявания е проведена и по график се изпълняват останалите мероприятия, заложени по Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните.
- Какви са проблемите с профилактичната програма?
- Има проблеми във връзка с това, че обществената поръчка за доставката на ваксини, реактиви и консумативи във връзка с ДПП все още не е минала, а тази поръчка е много тежка, тя е за десетки милиони левове и обикновено такива поръчки протичат в рамките на 6-7 месеца. Там има обжалвания, има минаване през съд. Тази поръчка трябваше да стартира най-късно края на февруари месец, но сега го стартираме ние – служебното правителство.
- Има ли риск от забавяне на ваксинанията?
- Категорично няма, тъй като имаме запас от ваксини, които са закупени през 2021 г.
- Животновъдите имаха известни трудности с работата на инсинераторите. Изплатени ли са вече забавените средства и каква сума представляват те?
- През изтеклите 8 месеца не бяха изплатени никакви суми за дейността на инсинераторите. Още от първия ден, когато застанах на това място като изпълнителен директор, започнах активно действия в тази посока и към момента полагаме усилия и изплащаме на траншове всички дължими суми за извършена от тях дейност. Общият размер на дължимите суми е десетки милиони лева. Дейността е възстановена, регулярно се извършва трупосъбирането и се изпълняват задълженията на инсинераторите към животновъдните обекти.
- Отделянето на БАБХ от МЗм и преминаването към МС беше една от основните тези на предишното управление. Поддържате ли я и какво предстои?
- Не съм поддръжник на тази теза, тъй като контролът на цялата агрохранителна верига е съсредоточен в МЗм. Там е дирекция „Растениевъдство“, дирекция „Животновъдство“, „Рибарство и аквакултури“, там е и ДФЗ, и съществува огромен риск при излизането на БАБХ от структурата на МЗм тази добра координация, която е създадена и доброто взаимоотношение и оперативна работа между тези дирекция и БАБХ да бъде нарушена. Така че според мен мястото на БАБХ е в МЗм.
- Какво друго наследство получихте от предишния управляващ на БАБХ?
- Другото наследство, което получих, е БАБХ, която се занимава 99% с ГКПП „Капитан Андреево“. Отделно от това имаше назначени хора, които нямат никакъв административен опит. Един качествен администратор се изгражда в течение на поне 5-6 години. Той трябва да умее да организира, да координира, да ръководи хората, да ги мотивира. Това е което наследих. Дирекции, които трудно комуникират една с друга и още други проблеми, които смятам да отстраня с времето.
Вкара се твърде много политика в работата на агенцията. За мен е важно да бъдем открити, да се спазва закона и когато дойде гражданинът, той да бъде сигурен, че ще получи съдействие. Това е моята политика въпреки всички пречки и залитания. Хората трябва да знаят, че БАБХ никога не е спирала да функционира, нито на Капитан Андреево, нито където и да е било – по търговска мрежа, в производствени предприятия и т.н. никога не е преставала да функционира.