Хонконг прави първата в света изкуствена „риба”

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

В световните новини за агробизнеса Хонконг продължава да излиза на потребителския пазар с продукти от вида на изкуственото „месо”. Там вече са създали „рибно филе” в лабораторни условия, съобщава Reuters. Това е първата в света лабораторна „риба”. Създатели на продукта е стартъпът Avant Meats, които решават да се фокусират върху рибните бургери.

„Рибата” на компанията се появява на пазара в Хонконг скоро след като в Сингапур през декември 2020 г за пръв път бе одобрена продажбата на „месо”, отгледано в лаборатория.

За създаването на лабораторната риба са взети клетки от морски лаврак. Те се поставят в биореактор и се „хранят” с глюкоза, минерали, аминокиселини, витамини, протеини. Това напомня производството на бира или кисело мляко. Клетките растат в мускулна маса без глава и вътрешни органи. По тази технология могат да се създават и животински протеини, каквото правят и в Сингапур.

Продуктът обаче не се е получила веднага. Първоначално структурата на „рибата” е била твърда, но след това производителите постигат консистенцията, която напомна истинска риба. На този етап „филето” вече има и аромат, и вкус на реална риба.

Отглеждането на „рибата” в лаборатория заема само малка част от времето, нужно за обичайното производство на риба, потвърждават от компанията. На фермите за риба, в зависимост от вида, периодът на отглеждане на рибата може да достигне до две години, а в естествена среда – още по-дълго. Само за два месеца компанията е отгледала 10 пълноценни „филета”.

Продуктите отразяват желанието на потребителите да ядат месо и риба, която не вреди на климата, казват от Avant Meats. Дори глобалните компании започват да се интересуват от производството на продукти, които не нанасят вреда на околната среда.

Според оценки в Азия заради икономическия растеж и увеличението на доходите на хората интересът към традиционното месо и морските продукти се очаква да се увеличи с 80% до 2050 година. Това неизбежно ще създаде дефицит за месо и затова все повече се търсят начини за създаване на продукт в лаборатория.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА