Холандия – световният магазин за лалета

Кирил Александров
Кирил Александров
8 Минути

Холандия е вторият в света износител на агростоки, след САЩ, и най-големият доставчик на лалета. Красивите растения от столетия се отглеждат в страната, която иначе има бедно биоразнообразие. Холандците са видели в цветето възможност за икономическо развитие и с много усилия са го превърнали в своя запазена марка пред света.

От мания за лалета до пазарен балон

Лалетата са внесени в страната през 16 век, а 100 години по-късно стават четвъртата по важност стока за износ. Тогава се появяват първите оранжерии в региона, където ценното цвете се отглежда и в зимните месеци. През 17 век холандското градче Харлем се превръща в център на манията за лалетата. На борсата луковицата от сорта Сепер Аугустус стигало главоломната сума от 10 000 гулдена, което било равно на цената на една къща. лалетаТърговията с лалета става първият финансов балон в историята на световните борси. Както всяка друга човешка заблуда обаче, тази мания се сгромолясва през 1637 г.

След Втората световна война лалето отново добива популярност, тъй като става достъпно за голяма част от населението. С вродения си търговски усет холандците успяват да наложат цветето на чуждестранни пазари, но войната затруднява международния стоков обмен и големи количества луковици остават на пазарите в страната. Тогава холандците масово ги използват като съставка в супата, тъй като вкусът им наподобява този на картофа.

Лале на цената на къща

След спукването на балона на пазара за луковиците останали знанието и опита в отглеждането. Съвременните холандци са запазили и днес имат най-големите оранжерии в света, като са разработили съвременни методи за отглеждане на различни култури. При това фермерите са прочути с умението да увеличават добивите на културите, които отглеждат с минимални ресурси, като в същото време намаляват вредните ефекти върху околната среда.

Лалетата са лесни за отглеждане. Подходяща култура са за отглеждане чрез хидропоника, където не се изисква наличието на почва, а се използва богат на хранителни вещества разтвор, при това лалета 2без химикали. Предимство при хидропониката е фактът, че разходите за енергия са по-малки в сравнение с конвенционалното отглеждане. Така за фермерите отглеждането на лалета е не само бизнес, а устойчива практика, която оставя лек отпечатък върху околната среда. Соларните системи, които се използват в оранжериите, покриват 10% от енергийните нужди на домакинствата в страната, според urbangardensweb.com.

Луковици за €250 млрд. годишно

Общо 77% от световния пазар на луковици на лалета се държи от Нидерландия. Девет от всеки 10 луковици се изнасят от страната предимно в Европа, като Германия е най-големият пазар. Делът на приходите от сектора в БВП на страната надхвърля 10%.

Почти 90% от площите, на които се отглеждат лалета в света, се намират в Нидерландия и възлизат на 11 000 ха, обработвани от 400 фермера. През 2016 г. страната е произвела общо 2 млрд. луковици на стойност 250 млн. евро. 53% от произведените луковици отиват за отглеждане на лалета. Около 40% от тези цветя са изнесени, според данни на Асоциацията на износителите на цветни луковици (KAVB). В кралската патентна служба на страната са регистрирани над 8 000 вида лалета. Най-популярните са Strong Gold, Leen van Mark, Debutante и Viking. Черното лале пък е блян, възпят в едноименната книга на Александър Дюма. Днес на пазара са Черния папагал, Кралицата на нощта и Аян Хирси Али, наречено на сомалийката бежанка, станала депутат в холандския парламент и активист срещу исляма.

Холандска традиция в производството

Една от големите ферми за производство на лалета и луковици е Сим Мунстер. Тя се разпростира на 30 ха открити и закрити обработваеми площи. От декември до май, когато е активният сезон, в нея се произвеждат от 80 000 до 100 000 лалета на ден. През лятото там се заделят около 7 до 8 млн. луковици за разсад. Производственият цикъл е 3 седмици, в края на който се произвеждат 1 млн. лалета. лале пазар

Производственият процес започва със засаждането на луковиците в големи саксии с пясък, които се поставят в охладено помещение. След това те се пресаждат в оранжериите, за да се ускори развитието им. Така фермерите успяват да отглеждат цветето в продължение на няколко месеца. Преди цъфтеж лалетата се прибират заедно с луковиците, за да се запази по-дълго свежестта на растението. Така цената на едно лале се повишава с 1 цент, което не звучи много, но на година се генерира печалба от $70 000 до $80 000. След като лалетата се приберат по този начин, работници ги поемат и подреждат на специална машина така, че луковиците да бъдат отрязани. Тук лалетата отново се сортират от работниците и се стъблата им се подрязват равномерно. После цветята се преброяват и опаковат с помощта на лазерна технология, която позволява в една кутия да се поставят точно 10 бройки. След като кутиите бъдат натоварени на количка, те се пренасят в охладено помещение, от където се взимат за пазара. Това става през нощта, а на сутринта те се продават на борсата, от където се разпределят за местния пазар или за износ.

1 млн. туристи привлечени от пролетното цвете

Сезонът на лалетата в страната започва през януари с националния ден на лалето. Тогава пред замъка на краля се прави градина от 200 000 лалета и всеки от многохилядните минувачи може да си откъсне от нея. От края на април до началото на май се провеждат редица фестивали, посветени на лалето в икономически важните за сектора области Нордостполдер и Флейволанд. Тогава пазарите, мелниците и други обществени места се покриват с пъстри килими от лалета, за радост на хиляди туристи. В страните по света с голямо холандско общество като САЩ и Канада също има фестивали на лалето.

От 1950 г. паркът Кукенхоф е място, където производителите на лалета показват своята продукция. Изложението и градините му са великолепна туристическа атракция, посещавана от над 1 млн. туристи всяка година. Музеят Черното лале в Лисе се намира в стара фабрика за обработване на цветята. В Амстердам също има музей на лалето, който се намира точно до музея на сиренето, който на практика си е пазар, пише tripsavvy.com. Градът има свой пищен фестивал на лалето, който се провежда през април и е най-мащабното фестивално събитие на открито.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА