Цветната градина изисква грижи през цялата година, но има специфични агрооперации, които се извършват през есента. Октомври е месецът, през който можете да засадите определени цветя, на които да се радвате напролет.
Само трябва да отчетете климатичните промени през последните години и особено през настоящата. Заради затоплянето, сушата и екстремните температури през това лято, на практика късната есен започна да придобива характеристиките на ранната. Това означава, че през този месец трябва да извършите някои дейности, характерни за септември, когато все още има високи температури.
През есента се засаждат различни многогодишни и едногодишни цветя, защото в момента условията са най-подходящи. Вкореняването им сега повишава здравината им, защото по време на презимуването се закаляват. Това адаптиране подкрепя цялостното им развитие и обилния им цъфтеж през следващата година.
За да се подготви цветната градина за засаждането на нови растения, е важно да се извършат две основни операции- торене и прекопаване на почвата.
Торенето на почвата обогатява състава и структурата й
Тази агрооперация е важна както за едногодишните, така и за многогодишните красиви растения. Първите израстват буйно за няколко месеца и достигат максималните си размери. При такъв интензивен растеж имат необходимост от повече хранителни вещества. В началните фази на развитие се нуждаят от повече азот, а в по-късните фази нарастват нуждите от фосфор и калий.
Многогодишните цветя се появяват на едни и същи места около 5-6 години, затова плодородието на почвата е от изключителна важност. През първите две години те се нуждаят от по-високо съдържание на азот. След третата година нарастват нуждите от фосфор и калий. След четвъртата година намалява значението на азота, но нараства това на калия.
Затова подхранването на почвата може да се извърши с различни торове, но за предпочитане са органичния и компоста. Компостът се получава от аеробно надграждане на биологични отпадъци или органични материали. Съдържа огромен брой микроорганизми, бактерии, гъби. С приложението му в почвата се увеличава микробиологичната активност и се създават микробиологични популации, което спомага за потискането на редица патогени.
Прекопаването на местата, на които ще бъдат засадени нови растения е подпомага аерирането на почвата. Разрохкването й позволява на коренчетата не само да дишат, а да получават хранителни вещества от по-широк периметър.
През есента има подходящи условия за засаждане на определени цветя
Сега е времето за вкореняване на луковичните цветя. Те са цяла плеяда „пролетни принцеси„- кокичета, зюмбюли, минзухари, лалета, както и нарциси.
Лалетата се нуждаят от около 4 седмици, за да се вкоренят. Те трябва да бъдат засадени в земята около месец преди настъпването на устойчиво студено време, в противен случай ще замръзнат и ще загинат.
Оптималната температура на въздуха трябва да е поне 10 градуса. Ако времето е капризно и сланите идват по-рано от очакваното, в този случай насажденията трябва бързо да се мулчират със сухи листа, компост или торф.
Преди да започнете работа, трябва да се огледат луковиците и да се „калибрират“ – изберете по-едри, защото по-малките ще цъфнат след повече време. Те могат да бъдат дезинфекцирани във всеки фунгицид, като бъдат само потопени или престоят 5-10 минути.
Луковиците на лалетата се засаждат в дупки, дълбоки поне 8 см. Добре е разстоянието между тях да е поне 10 см.
Същия процес на засаждане може да се приложи и при другите луковични цветя.
Астри, кореопсис, хелениум и седум са само част от цветята, с които да се разхубави градината
При засаждането на астри обаче има определи правила. Те виреят на едно място максимум 6 години. След това трябва да бъдат преместени а друга подходяща локация.
За да се намали рискът от заболяване на астрите от фузариоза, при избора на мястото, където ще бъдат отглеждани, трябва да се внимава кои са предшествениците. Не трябва да се сади, където са отглеждани домати и картофи, а също и гладиоли и карамфили. Добри предшественици са невен, тагетис и многогодишни треви.
Преди засаждането им трябва да се внесе в почвата органичен тор, смесен с пясък или торф и пясък. По отношение на киселинността на почвата, най-добре е тя да е близо до неутралната.
Кореопсисът предпочита слънчеви райони и само някои видове (вихрен и розов) могат да растат на полусянка. Растението се нуждае от умерено влажна, лека, рохкава, неутрална и добре дренирана почва.
За засаждането на седумите може по-лесно да се избере подходящо място- защото растат както на сянка, така и на пряка слънчева светлина. Обаче е важно да не са под широколистни дървета, защото може да бъде затрупани от есенни листа и трудно да „пробият“ през пролетта.
Аконит, клематис и адонис са други цветя, които са подходящи за засаждане през есента. При презимуването им те се вкореняват и цъфтят по-добре след това.
Много е важно през този сезон да засаждате определени цветя, които презимуват успешно. Но които и от подходящите да изберете, ще обогатите градината си, а разнообразието я прави по-красива.
Автор: Лилия Цветанова