Хляб, огън и стихове

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
8 Минути

Собствениците на клуб Катарзис, поетите Росица Илиева и Георги Каракашев, и този път ще съберат приятелите си с техните семейства. Традицията ще бъде спазена, както се прави от години наред. Всички ще седнат около красивата маса до бумтящата камина, ще вдигнат чаши за здраве и дълго ще слушат омаяни пукота на горящите дървета. Той ще им нашепва за най-топлото и радостно чувство – приятелската обич между хората.

Светлана Трифоновска за сп. Агрозона, месец Декември 2012 г.

Като магнит

С този жест домакините признават приятели и съмишленици за свое семейство. Така те сбъдват част от мечтата си да превърнат клуб Катарзис в духовно средище. Всъщност това е реалност. Поетите притежават и гостилница “Седянка”. Двете помещения са едно до друго и привличат като магнит клиенти, сред които много са от артистичната бохема с приветлива и слънчева атмосфера.

Скритият художник в Росица Илиева е оставил яркия си почерк навсякъде. Българският стил е подчертан и в двете помещения, без те да приличат на етнографски музей. Най-впечатляващ е подът, който весело приветства с шарките на тъкана черга. „Търсила съм плочките из цялата страна, всеки тон си има своята история. Този специален оранж например, го намерих във Варна“, смее се Росица. Тя се връща в миналото, близо 20 години назад, и възкресява перипетиите, през които е минал съвместният й бизнес с Георги Каракашев. „Стремяхме се, освен печалбите да имаме и един действащ клуб за интелектуалци“, казва тя. И наистина успяват. Наред с гостилницата и цеха за пресни закуски, в клуба устройват литературни четения, изложби. Тук свои картини е представяла Лили Димкова, дъщерята на известния лечител Петър Димков. Всъщност това е и мястото, където се събира кръгът „Петър Димков“, както и членовете на клуба „Димчо Дебелянов“ и много др.

Хляб от древната спелта

Бизнес със сърце – това е може би най-близкото определение за начина на работа на двамата партньори. Очевидно е как във всяко нещо се влага страст, а стремежът е всичко да е истинско, красиво и полезно. Росица споделя, че това особено важи за изискванията й към храната. „Мечтата ми е да направя плътен, вкусен хляб с хубави корички,“ въодушевена е тя. За жалост, като производители на закуски, партньорите често се натъкват на брашно с недостатъчно добро качество, с много подобрители. „Рано или късно ще успея да направя това, което искам. Ако е необходимо ще си купим земя и ще започнем да отглеждаме лимец, спелта и зеленчуци, за да знам, че са истински,“ споделя домакинята. Тя показва с гордост хлебчетата от спелта, които от скоро пекат. Излизат доста скъпичко, защото цените на брашното все още са високи. Росица Илиева обяснява, че въпреки това, е готова да купи специална мелничка за зърно от лимец и спелта, за да спази изцяло технологията за приготвянето на древния и вкусен слънчев хляб.

Тя е докрай взискателна и към подготовката на ястията. Храната трябва да е максимално близка до домашната. Важно е да се знае, че в гостилницата човек може да си поръча наистина постна храна – зеленчукови яхнии, супи, баница само с праз, пица със зеленчуци, сушени чушки, пълнени с боб, богати салати и други. Тук също може да се хапне гъста и ароматна кокоша чорба, пикантна скумрия върху канапе от зеленчуци и всичко друго, което може да опиташ в български ресторант.

Влюбен в гората

Голямата страст на творците бизнесмени е природосъобразният начин на живот. Една от мечтите им е да имат собствено стопанство на село, където да произвеждат домашни плодове, зеленчуци, ако се наложи, дори и лимец.

Георги Каракашев е от най-запалените активисти на доброволческото движение Грийн тийм, които зад гърба си имат засадени вече 17 хил. дръвчета със свои средства. Обикновено дворът на къщата му е мястото, където се събират фиданките, чакащи да бъдат засадени. Той е човекът, който с грейнала усмивка носи пълна тава с ухаещи закуски за изгладнелите доброволци по време на акция.

Началото

Всъщност, началото на бизнеса си партньорите поставят още през 1990 г. с домашни еклери, приготвени напълно незаконно в кухнята на Росица Илиева. Тогава тя зарязва преподавателската си работа и добрата заплата в Африка и инвестира спестеното в съвместен бизнес с Георги Каракашев. „В тези години в България вреше и кипеще и решихме, че това е мястото, където трябва да се развиваме,“ допълва тя. Двамата преминават през търговия с плодове и зеленчуци, след това през улични продажби на сладкиши, купени от софийските фабрики. Незабравим акцент в търговския им бизнес в зората на прехода, е продажбата на домашните еклери. „Имахме маса на Красно село, нашите еклери бяха толкова популярни, че идваха хора от другия край на столицата, за да си купят,“ разказва Росица. „Те бяха с истински яйчен крем и брашно, а не с нишесте и сметана, както се правят днес. От ХЕИ ни наложиха забрана. Много са вкусни, вдигна рамена инспекторът, но нямате право да ги продавате, извини се той.“

След това двамата си купуват промишлен фритюрник за понички и го инсталират в къщата на Георги. Предлагат закуските си на различни търговци, но постепенно се сдобиват с няколко собствени будки. При първата приватизационна вълна, с кредити успяват да купят помещенията за гостилницата и клуба. Днес там се помещава вече и истински цех за закуски. Освен собствените си будки, те снабдяват и различни обекти в столицата, работят и по поръчка. С настъпването на кризата обаче, обемът на производство намалява и в момента той възлиза на около 1000 бройки закуски дневно.

Рецепта домашни еклери

Прави се варено тесто, като брашното се сипва във вряща вода с мазнина и се бърка бързо. След това се чукват последователно 3-4 яйца и се бъркат, за да не се пресекат. После с лъжица се сипва от сместа в намаслена тавичка и се пече в гореща фурна. Получават се кухи топки. След като изстинат се пълнят с хладък яйчен крем. Той се приготвя, като в свареното мляко, подсладено с една кафена чашка захар, се сипват 3-4 супени лъжици разтворено в студено прясно мляко брашно. Добавя се бучка масло, 2-3 яйца едно след друго, като през цялото време се бърка, и ванилия

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА