Гюнтер Йотингер: Не искам връщане към съфинансиране в земеделието от националните бюджети

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

През май догодина ще бъде представена многогодишната финансова рамка. това съобщи вчера комисар Гюнтер Йотингер в Брюксел пред участниците в конференция, на която се прави годишен преглед на земеделието през 2017 г.

И през следващия програмен период след 2020 г. развитието на селските райони и прехраната ще бъдат основни фактори в европейската бюджетна политика, каза още комисарят по бюджета. Аграрния сектор, въглищата и стоманата са в основата на създаването на Европейската общност и земеделието е първия ресор, в който се прилага обща политика, припомни той. Има около 44 млн. работни места в този сектор, а износът е над 130 млрд. евро. Йотингер подчерта още, че европейската икономика не може без фермерите, а при конфликт с тях няма да може да се гарантираме изхранването с качествена храна, опазването на водата, почвите и въздуха.

В световен мащаб ставаме свидетели на бягство към големите градове. В Европа също има райони, където нещата се развиват по този начин. „Първо се тръгва месаря, после хлебаря, изчезва училището и за селото няма бъдеще. Нашата цел трябва да бъде половината от европейското население да живее в селските райони, да инвестира там и да получава всички необходими услуги, така че да има качеството на живот, което заслужава. „, сподели бившият германски политик.

14 млрд. дупка в общия бюджет след напускането на Великобритания

През следващото десетилетие ще има няколко проблема при подготовката на европейската бюджетна рамка, като първият от тях е Брекзит. В общия бюджет се очертават две празнини – от едната страна от приходната част, защото след напускането на британците ще липсват около 14 млрд. евро в общата хазна. От друга страна има нови задачи за 10 млрд. евро.

„Искам да ви спечеля на моя страна, агитирайте в своите страни за по-високи вноски в общия бюджет.“, препоръча Йотингер на участниците във форума. Целта е да има разумни съкращения, да няма тежки удари, това да не бъде ущърб в областта на земеделието. „Боря се за запазване на ОСП и вярвам, че тя наистина е полезна“, препоръча още еврокомисарят. По негови разчети между 50 и 60 млрд. евро годишно струва на европейците да имат качествени и безопасни храни на трапезата си.

Двата стълба под един покрив

Според комисаря вторият стълб не бива да се отделя от първия. „Земеделието ще преживее своята дигитална ера и то повсеместно, както на полето, така и в обора. Трябва да изградим съвършена цифрова инфраструктура. Който не направи това, няма да оцелее следващите 10 години. В публичното пространство има сериозни аргументи срещу европейската селска политика. Молбата ми е – дайте контра аргументи, само тогава ще постигнем и запазим сериозно подпомагане на селското стопанство.“, каза още той.

Йотингер е сред противниците на националното съфинансиране по първи стълб, защото това според него означава повече бюрокрация, съперничество и държавна помощ. Освен това ще има много въпроси, свързани с нелоялна конкуренция, богатите региони да дават повече пари на своите земеделци, нещо което бедните не могат да си позволят. Не искам връщане на съфинансирането към националните бюджети, това няма да помогне на данъкоплатеца, категоричен е еврокомисарят по бюджета.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА