Груповият лов се открива на 5 октомври

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Груповият лов на местен дребен и едър дивеч и груповия лов на дива свиня ще бъде открит на 5 октомври. Изпълнителният директор на ИАГ Мирослав Маринов е изпратил официално писмо до ръководството на НЛРС-СЛР, съобщават от Съюза.

В писмото се подчертава, че във връзка с превенцията за ограничаване разпространението на болестта Африканска чума по свинете ловът на територията на цялата страна трябва да се провежда при стриктно изпълнение на мерки за биосигурност и дезинфекция.

Припомняме Ви, че с промени в закона земеделският министър вече може официално да променя ловните срокове. При усложнена епизоотична обстановка, като част от мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните, земеделският министър, по предложение на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните и/или на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите и след съгласуване с министъра на околната среда и водите, може да променя сроковете за ловуване на дива свиня. Също така в правомощията му влиза да ограничава или забранява лова на някои видове дивеч, както и да прилага санитарен отстрел на диви животни.

Според новите тексетове, министърът на земеделието вече може да  разрешава групово ловуване на дива свиня в не повече от три дни, включително събота и неделя, от 7 последователни дни за един ловностопански район. Ловуването ще се извършва по график, утвърден от директора на съответното държавно горско или ловно стопанство.

Също така при свръхпопулация на хищници земеделският министър може издава заповед за регулиране на числеността им, по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите и след съгласуване с министъра на околната среда и водите.

Ловците поискаха финансиране, за да изпълняват мерките срещу АЧС

 Припомняме Ви, че по време на среща на председатели и представители на ловните сдружения със зам.-министър Атанас Добрев, ловците заявиха, че от тях се изискват държавни мерки за справяне с Африканската чума по свинете и затова очакват да получат финансиране от правителството. Атанас Добрев от своя страна заяви, че напълно подкрепя тези искания и вече са разработени групи, които ще предложат промени в закона. Една от тях ще бъде таксата от стопанисване, която влиза в републиканския бюджет да остава в ловните сдружения, за да може да изпълняват мерки, които държавата им налага за борба с АЧС.

От своя страна председателят на Националния ловно-рибарски съюз (НЛРС) Васил Василев коментира, че финансовата оценка трябва да бъде изготвена не само на база размера на вноската за стопанисване, защото тя като размер е рамките на около 2 млн. лв. Когато тази сума се разпредели тя не би била достатъчна да финансира всичко. „По-правилният подход е да се начертаят необходимите стъпки, това да бъде остойностено и средствата да се осигурят по линия на държавния бюджет или от други пера. В държавния бюджет до момента не е отделяно целево финансиране за борба с АЧС. Това категорично трябва да се промени“, категоричен е Василев.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА