Германското председателство на Съвета: Еко-схемите не бива да отнемат от конкурентоспособността на фермерите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Необходимо е да се запази конкурентоспособността на фермерите в ЕС при преминаването към по-екологични практики в новата Обща селскосотпанска политика. Това посочи Федералният министър на храните и земеделието на Германия Юлия Кльокнер по време на персконференцията след заседанието на Съвета на министрите на земеделието и рибарството в ЕС.

„Днес постигнахме добър напредък в дискусиите за реформа на ОСП и съм уверена, че на следващото ни заседание ще успеем да възприемем общия подход на Съвета. Имаше широк консенсус, че можем да постигнем това през октомври. Все още трябва да обсъдим някои въпроси, но с удоволствие видях известна готовност за компромис. Едно остава непроменено: стремежът ни да запазим конкурентоспособността на европейските фермери при преминаването към по-екологични практики. Не трябва да оставяме съмнение, че нашите зелени амбиции са реални и постижими за европейските фермери“, заяви тя.

анкета, ЕС, Agrozona.bgКак преминаха дискусиите на министрите

Министрите изразиха съгласие с предложенията на председателството за въвеждане на минимален дял на непроизводствени площи за целия ЕС, както и за по-гъвкав, доброволен подход за определяне на таван на директните плащания. Предложението за въвеждане на задължителни еко-схеми с двугодишна пилотна фаза беше приветствано частично.

Според министрите, необходимо е да се работи още в посока към опростяване на селскостопанската политика, както и да се обсъди процесът на одобрение на националните стратегически планове.

Новите елементи на ОСП+2020

Еко-схемите са нов елемент, предложен от Европейската комисия и насочен към подпомагане и стимулиране на земеделските производители да приложат практики, които са от полза за климата и околната среда. Еко-схемите ще се финансират чрез директни плащания на годишна база.Според предложението на ОСП на Комисията те трябва да бъдат задължителни за държавите-членки, но доброволни за земеделските производители.

Комисията също така предложи ограничаване на бюджета за еко-схемите по Първи стълб. От своя страна няколко държави-членки подчертаха необходимостта от финансова гъвкавост, за да се избегне рискът от загуба на средствата налични за земеделските производители.

Съвет на ЕС: България иска по-висока обвързана подкрепа и запазване на преходната национална помощ с нова референтна дата

Други важни въпроси

По време на заседанието няколко страни-членки повдигнаха въпроси, които смятат за важни. Франция представи декларация за необходимостта от разработване на продукти с растителни протеини в Европа, с цел да се намали силната зависимост на ЕС от вноса.

Испания призова отново за запазване на текущия бюджет за програмата, посветена на най-отдалечените региони в следващата МФР.

Чешката република и Италия представиха набор от желани принципи, свързани с хранителното етикетиране на предната част на опаковката. Чешката република призова Европейската комисия да представи предложение за забрана на производството на яйца от кокошки носачки в клетки в ЕС до 2030 г.

Германия представи състоянието на африканската чума по свинете в страната, включително взетите мерки.

Чешката република обърна внимание на ситуацията в сектора на свиневъдството, призовавайки Европейската комисия да предостави подробен анализ.

Министрите бяха единодушни, че е необходимо на следващото общо заседание през октомври да бъде възприет Общият подход на Съвета.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА