Франция инвестира €100 млн. в производство на растителни протеини

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Френското правителство възнамерява да отпусне 100 милиона евро за развитие на производството на растителни протеини в страната. Решението обаче е свързано както с търговски, така и с екологични проблеми, предаде EURACTIV Франция.

Френският президент Еманюел Макрон отдавна лансира идеята да се развива производството на растителни протеини в страната. Той направи това на срещата на G7 в Биариц през август 2019 г., на Международното селскостопанско изложение в Париж през януари 2020 г. и по време на телевизионната си реч на 12 март тази година.

Стратегията за намаляване на френския внос на растителни протеини най-накрая вече е готова, като е планирано в нея да бъдат инвестирани 100 милиона евро от плана за възстановяване на страната в производството на растителни протеини. Тази сума трябва да направи възможно „да изградим хранителния си суверенитет“ чрез „рязко намаляване на вноса на протеини, предназначени за животновъдство“, се казва в прессъобщение.

Производството в ЕС е недостатъчно

Животновъдите в ЕС използват значителни количества растителни протеини, за да хранят животните си и да осигурят продукцията. ЕС внася близо 17 милиона тона суров протеин всяка година, според доклад на Европейската комисия от 2018 г. От този внос 13 милиона се състоят от соя, чието съдържание на протеини я прави основен фураж за свинеферми, говедовъдни и птицевъдни стопанства.

Въпреки че Франция е една от европейските страни, които произвеждат най-много маслодайни семена – особено рапица и слънчоглед – независимостта й далеч не е гарантирана.
През 2018 г. вносът на соев шрот във Франция възлиза на 3 млн. тона. И въпреки че във Франция се произвеждат около 400 000 тона соя, близо 600 000 тона се внасят от Бразилия, САЩ и Аржентина.

Френските фермери трудно се конкурират с цените и генетично модифицираните американски семена, които са способни да устоят на най-силните инсектициди. „Аржентинската соя, канадската и индийската леща и американското соево брашно далеч не отговарят на европейските спецификации“, по думите на Жан-Рене Мение, фермер от Морбиан и член на Френската федерация на производителите на маслодайни семена и протеини. „Във Франция не можем да продадем реколтата си при положение, че спазваме изключително строги производствени правила“, добави той.

ЕС трябва постепенно да тръгне по пътя към намаляване на вноса на соя от трети страни, макар и това да не се случи за една нощ. Това е и позицията, която еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски неведнъж е заявявал.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА