Фирма в Австралия удължи до 60 дни трайността на прясното мляко

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Австралийската фирма Firma Naturo базирана в Куинсленд съобщи, че е разработила технология за увеличаване до 60 дни на трайността на прясното мляко. С помощта на патентованата технология времето за преработка и пастьоризация на суровината се увеличава над два пъти.

В този случай млякото не се подлага на високи температури, което позволява единствено при пастьоризацията да се запазят ценните витамини и ензими, обяснява директорът на компанията Джеф Хейстингс, предава Agra Europe. По неговите думи технологията е „най-големият пробив в млечната индустрия след откриването на пастьоризацията през 1864 г.“ При това се запазва натуралния вкус на прясното мляко поради факта, че методът е различен от UHT.

Процесът е тестван и одобрен от австралийска научна организация, както и от надзорния орган по храните във Виктория (DFSV). Резултатът от тези тестове показват, че при новия метод се унищожават дори повече причинители на болести, отколкото при пастьоризацията.

Огромно предимство на технологията е фактът, че дава възможност млякото да се изнася за пазари като Япония, Китай, Малайзия, Сингапур и Индонезия, където е по-евтино доставките да се осъществяват по вода, отколкото по въздух. Освен да се консумира директно, прясното мляко може да се използва в преработката и приготовлението на сирене.

В момента компанията планира изграждането на мандра с капацитет от 10 млн. кг мляко. През 2016 г. същата фирма пусна на пазара авокадо с удължен срок на годност.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА