Млечната индустрия в ЕС: Търговията с Меркосур ще подбие доходите ни

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Търговията с държавите от Меркосур ще подбие доходите на фермерите в редица сектори на европейското земеделие. Това алармират в обща декларация 43 фермерски организации в 14 държави – Белгия, Дания, Германия, Франция, Италия, Хърватия, Литва, Люксембург, Холандия, Норвегия, Австрия, Португалия, Швейцария и Испания, както и организацията Via Campesina (ECVC), Европейският борд за мляко (EMB) и Demeter International. Фермерите призоваха правителствата в страните си да отхвърлят споразумението между ЕС и Меркосур, предаде schweizerbauer.ch.

На 28 юни 2019 г. Комисията на ЕС постигна политическо споразумение със страните от Меркосур – Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и Венецуела, с асоциирани членове Чили, Боливия, Колумбия, Еквадор и Перу – относно споразумение за свободна търговия. Фермерските организации настояват, че ЕС се нуждае от търговска политика, която позволява справедливи и покриващи разходите цени и защитава климата и правата на човека.

Европа се нуждае от търговска политика с добър достъп до пазара, настояват организациите и предявяват следните изисквания:
• селски структури и справедливи и покриващи разходите цени на производители по целия свят
• висококачествена, безопасна и преобладаващо регионално произведена храна
• опазване на климата, защита на животните и биологичното разнообразие в световен мащаб
• поддържане и по-нататъшно развитие на европейските стандарти
• правата на човека и справедливите условия на труд по целия свят

„Чрез споразумението между ЕС и Меркосур се очаква да се увеличи вносът на месо, захар и соя от страните от Меркосур, чието производство става все по-индустриално поради агресивната експортна ориентация. Властите в Амазонка, която е от основно значение за климата и биологичното разнообразие, трябва да направи отстъпки и да води разумна политика. Нарушенията на правата на човека също са на дневен ред във връзка с това развитие, “предупреждава Ервин Шьопгес, председател на Европейския съвет за мляко (EMB).

Според фермерските организации земеделските семейства в Европа са изправени пред големи предизвикателства, тъй като производството на климатично и животински храни, от които населението се нуждае, води до по-високи разходи. В същото време нарастващият и „неквалифициран внос“ от страните от Меркосур би довел до нарастващ ценови натиск за европейските фермерски семейства.

“Тази търговска политика и небалансираните производствени, екологични и социални стандарти в полза на селскостопанската индустрия ускоряват края на фермите от двете страни на Атлантика”, предупреждават организациите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА