ФАО: Земеделието може да стабилизира Сирия

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Преди конфликта в Сирия земеделието е осигурявало една четвърт от Брутния вътрешен продукт на страната и е било основно препитание за почти половината от населението. Днес около една трета от останалите в страната сирийци или 6,5 млн. души са подложени на остър глад, а конфликтът продължава да подхранва най-голямата бежанска криза в света, отбелязва Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО).

Голяма част от конфликтите са концентрирани във важни земеделски райони на Сирия и селскостопанския сектор е сериозно засегнат. Изчисления на ФАО сочат, че общите щети и загуби за сектора надвишават 16 млрд. долара от началото на проблемите в страната. Масово разселване, загуби на добитък и унищожаване на инфраструктурата са довели до огромен спад в производството на храна и рекордно високи цени на хранителните продукти.

Въпреки това обаче много фермери продължават да се занимават със селско стопанство. През миналата година производството на пшеница е достигнало 2 млн. метрични тона, което е същото количество от гледна точка на глава на населението като преди кризата. Тогава Сирия се е смятала за “кошницата за хляб” на района, посочват от международната организация. Много хора все още разчитат за прехраната си на собствено производство зеленчуци и отглеждане на добитък.
Затова хранителните помощи за страната трябва да бъдат съчетани с подкрепа на растениевъдството и животновъдството, за да се спасят препитанието и живота на сирийците, обръщат внимание от ФАО.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА