Европейският пазар чака български био – пшеница, слънчоглед, леща, билки, резене

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Днес продължава започналият вчера в Пловдив Първи конгрес по биоземеделие. В Града под тепетата се събраха за събитието земеделци, клиенти, наука и финанси, а откриването на конгреса е присъствал областният управител на област Пловдив Здравко Димитров, съобщават организаторите от сертифициращата организация„Кива БЦС Еко–Гаранти“ – България.

Износът за Германия на български био – пшеница, слънчоглед, леща, соя, царевица е голям потенциал за нашите фермери, стана ясно още в първите минути на конгреса. „Вашата северна съседка Румъния ви изпреварва – основно от нея внасяме органични зърнени култури“, коментира Карл Рутхард, представил се като мелничар от една от първите немски мелници за биопродукти, построена още в далечната 1487 г. край Щутгарт. България все още не изнася биопшеница за Германия и това е голям потенциал за българските земеделци“, коментира немският преработвател. Очаква се ръстът в търсенето на биопшеница през 2016 да е с около 30%. Рутхард наблегна, че можем да заемем и нишата за слънчоглед, който досега се е внасял от Китай – слънчоглед за пекарската индустрия и за фураж.

Площта на биологично произвежданите култури у нас нараства с 8.9% всяка година, посочи академик Атанас Атанасов от „Съвместен геномен център“ – София. Световният пазар очаква нашите продукти, защото никой не може да повтори почвено-климатичните условия на България, категоричен е академикът. 40% от почвите у нас са в топ – класирането на фона на 2.5% в света. Страната ни е на четвърто място по износ на билки в света и първо в Европа.

Още от 60-те години на миналия век внасяме билки от България, потвърди д-р Адриан Кранвогел от „Мартин Бауер“, Германия, посочват организаторите. Агрономът лично от 2006 година периодично контролира изкупуването в нашата страна. Той съветва нашите фермери да отглеждат маточина, която сега основно идва от Полша, но там зимите са студени. Маточината подлежи на биокултивиране, една благодатна ниша. Лайката е най-лесно да се култивира, защото е механизирано прибирането й. Ние купуваме резене от България – една добра култура за начинаещи, коментира Кранвогел.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама