Европейският пазар чака български био – пшеница, слънчоглед, леща, билки, резене

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Днес продължава започналият вчера в Пловдив Първи конгрес по биоземеделие. В Града под тепетата се събраха за събитието земеделци, клиенти, наука и финанси, а откриването на конгреса е присъствал областният управител на област Пловдив Здравко Димитров, съобщават организаторите от сертифициращата организация„Кива БЦС Еко–Гаранти“ – България.

Износът за Германия на български био – пшеница, слънчоглед, леща, соя, царевица е голям потенциал за нашите фермери, стана ясно още в първите минути на конгреса. „Вашата северна съседка Румъния ви изпреварва – основно от нея внасяме органични зърнени култури“, коментира Карл Рутхард, представил се като мелничар от една от първите немски мелници за биопродукти, построена още в далечната 1487 г. край Щутгарт. България все още не изнася биопшеница за Германия и това е голям потенциал за българските земеделци“, коментира немският преработвател. Очаква се ръстът в търсенето на биопшеница през 2016 да е с около 30%. Рутхард наблегна, че можем да заемем и нишата за слънчоглед, който досега се е внасял от Китай – слънчоглед за пекарската индустрия и за фураж.

Площта на биологично произвежданите култури у нас нараства с 8.9% всяка година, посочи академик Атанас Атанасов от „Съвместен геномен център“ – София. Световният пазар очаква нашите продукти, защото никой не може да повтори почвено-климатичните условия на България, категоричен е академикът. 40% от почвите у нас са в топ – класирането на фона на 2.5% в света. Страната ни е на четвърто място по износ на билки в света и първо в Европа.

Още от 60-те години на миналия век внасяме билки от България, потвърди д-р Адриан Кранвогел от „Мартин Бауер“, Германия, посочват организаторите. Агрономът лично от 2006 година периодично контролира изкупуването в нашата страна. Той съветва нашите фермери да отглеждат маточина, която сега основно идва от Полша, но там зимите са студени. Маточината подлежи на биокултивиране, една благодатна ниша. Лайката е най-лесно да се култивира, защото е механизирано прибирането й. Ние купуваме резене от България – една добра култура за начинаещи, коментира Кранвогел.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА