Еврокомисар Войчеховски: Важно е да има нормативна яснота за селските стопани през следващите години

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Важно е да има нормативна яснота за селските стопани през следващите години. Това каза еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Януш Войчеховски по време на дебатите при гласуването на пакета от реформи на ОСП 2020-2027 г. в Европейския парламент. Някои предложения не отразяват нашата амбиция за Зеления пакт, отбеляза той.

„Важно е да се запазят и подсилят елементите на зелената архитектура. Няма да е достатъчно да се ограничим само до мерките свързани с обработваемата земя, необходимо е да се вземат предвид множество фактори и в животновъдството. Намаляването на употребата на пестициди трябва да допринесе за биоразнообразието“, каза полският еврокомисар.

ЕК предлага фермерите да бъдат стимулирани да прилагат практики свързани със зеления преход. Комисията е наясно с риска, част от средствата да останат неизразходвани, ако фермерите не възприемат в пълна степен тези мерки, особено през първите години.

“Готови сме да търсим решения, например защитата на екосхемите в Първи стълб да бъде по-гъвкава, като се положат повече усилия във Втори стълб. Гъвкавостта трябва да съответства на високите климатични и екологични цели”, отбеляза Войчеховски.

По време на предходните заседания в COM AGRI еврокомисарят по земеделие обсъди с евродепутатите неизчерпателен списък от екосхеми, като в бъдеще този списък ще бъде допълван, за да се осигури възможност за държавите-членки да избират схемите, които отговарят на техните нужди.

В защитата ще включваме само плащания за фермери, които поемат допълнителни ангажименти за опазване на околната среда.

Анализ: Какви земеделски практики включват еко-схемите в новата ОСП

За да осигури спазването на общите цели, Европейската комисия има нужда от редовен преглед и механизъм за адекватно наблюдение и помощ за онези държавите-членки, които изостават, посочи Войчеховски и допълни, че е необходима единна система за мониторинг на изпълнението на националните планове. Това ще даде възможност на Комисията да докладва редовно за новия модел на изпълнение пред ЕП при пълна прозрачност.

Държавите членки трябва да разполагат със солидни разплащателни системи, системи за контрол и идентификация на парцелите. Това ще осигури солиден финансов контрол и управление. Държавите-членки ще бъдат проверявани на ниво допустимост и ефективност, а Комисията ще може да предприема допълнителни мерки, ако националните системи за контрол не са ефективни, посочи Войчеховски.

По отношение на доклада за Общата организация на пазарите, еврокомисарят изрази мнение, че не бива да се връщаме към старата Обща селскостопанска политика с интервенция на пазарите. ЕК трябва да има възможност да приема и извънредни мерки за реакция при пазарни кризи. Трябва да се избягват пазарните квоти, по думите на еврокомисаря.

След като Парламентът вземе своето решение, евродепутатите ще бъдат готови за започване на преговори с министрите на ЕС относно пакета от реформи.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА