Еврокомисар Фил Хоган: Бъдещето на селските райони зависи от дигиталните технологии

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Бъдещето на селските райони зависи от дигиталните технологии и те са необходими, за да се запълнят съществуващите разлики с развитието в градовете. Това каза еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган по време на конференция в ирландския град Корк посветена на развитието на селските райони в ЕС.

Преди точно 20 години се състоя първата подобна конференция, на която политици, учени, НПО и други заинтересовани страни се събират, за да обсъдят предизвикателствата пред развитието на земеделието и селските райони. Тогава конференцията завърши с подписването на декларация, която даде началото на втория стълб от Общата селскостопанска политика.

Разликите в развитието на селските райони и градовете все още е голяма въпреки усилията за преодоляването им, призна еврокомисар Хоган, който бе домакин на конференцията. „Въпреки, че 300 млн. Граждани на ЕС живеят в селските райони, само 25% от тези места са покрити с бърз или ултрабърз широколентов интернет, което може да се сравни с около 70% покритие в градските райони.“, отбеляза еврокомисарят и призова за бърза промяна, която да позволи на жителите в селските райони да използват възможностите на дигиталното общество. Целта на ЕС е всяка ферма или домакинство да има достъп до бърз интернет със скорост поне 30 МВ/сек до 2020 г., каза ирландецът. Това е важно, защото широколентовата инфраструктура е важно условие за постигане на успешна дигитална трансформация в земеделието, коментираха експерти.

Младите хора напускат селските райони, защото не могат да си намерят работа там, каза Хоган. „Трябва да направим така, че селските райони да бъдат привлекателни за живеене и работа за младите хора, ако искаме да намалим броя на онези, които ги напускат.“

Фермерите под 35 годишна възраст представляват само 6% от всички мениджъри на ферми, показва последното статистическо изследване на стопанствата в ЕС. от общо 10,8 млн. фермери в ЕС почти 3,5 млн. или 31,1% са били управлявани от хора на възраст 65 или повече години, а 2,6 млн. ферми или 24,7% са управлявани от хора между 55 и 64 години. Фермерите под 35 години са само 5%, което повдига въпроси за развитието на сектора в дългосрочен план.

Достъпът до кредити е основен фактор младите хора да не се върнат в селските райони, каза президентът на Европейския съвет на младите фермери Алън Жаго. „Младите фермери се нуждаят от амбициозна реформа на Общата селскостопанска политика, която да бъде целенасочена, ефективна и прогресивна така, че да подкрепя развитието на земеделието в бъдеще.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА