Евродепутат: „Умните села“ може да са решение на обезлюдяването на селските райони

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

„Умните села“ с добра дигитална инфраструктура може да предложат решение на проблема с обезлюдяването на селските райони в Европа. Така смята евродепутатът от Европейската народна партия Франк Богович. „Всички говорят за емигрантите, които минават през границите на ЕС, но истинският проблем е вътрешната миграция.“, посочва той и допълва, че през последните години младите хора от Източна Европа масово емигрират в Западна и Северна Европа, при което местните общества остават обезкръвени и се създава остра липса на работна ръка.

„Това е голям проблем на вътрешното сближаване. Младите хора в моята родина Словения напускат родните си места и така отслабва вярата в жизнеспособността на икономиката в бъдеще, създават се и условия за радикализация.“, уверен е Богович.

Сред държавите, които страдат силно от обезлюдяване е Сърбия, която не е членка на ЕС, но много млади хора там също напускат страната и отиват в по-модерни и богати държави на север. Това е показателно за случващото се в региона, според евродепутата цитиран от euractiv.com.

Икономисти в Сърбия смятат, че населението на страната може да се стопи с милион души до 2050 г., а работната сила на страната може да намалее с около 900 000. Според проф. Саша Ранджелович от университета в Белград един от начините, младите да бъдат привлечени да останат в родните си страни е да им бъдат предоставени еднакви възможности да използват високи технологии както европейците в развитите северни държави. Необходимо е обществата в по-слабо развитите части на Европа да имат възможности, чрез дигиталните технологии да се възползват от предимствата на логистичните и комуникационни мрежи. Това е смисълът на „умните села“.

Инициативата „Умни села“ се подпомага финансово по няколко линии от ЕС, включително от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) чрез Общата селскостопанска политика, фондовете на ЕС за сближаване, „Хоризонт 2020“ и Механизма за свързване на Европа.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА