ЕС ще следи емисиите метан във фермите от Космоса

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

От 2025 г. Европейският съюз ще следи със сателитна технология дори малките „горещите точки“ на съсредоточаване на емисиите метан. Ключова роля за това ще има програмата на ЕС Коперник, която работи с три сателита. Мярката е предвидена в стратегията на ЕС за ограничаване на емисиите метан в ЕС. Към момента ЕС има технологии да следи само мащабните емисии въглероден диоксид в атмосферата.

Планът предвижда намаляване на вредните въглеродни емисии с 55% до 2030 г., като представя законодателни и незаконодателни действия в енергетиката, селското стопанство и отпадъците, които представляват около 95% от емисиите на метан, свързани с човешката дейност в световен мащаб. Комисията ще работи с международните партньори на ЕС и с промишлеността, за да постигне намаляване на емисиите по веригата на доставки.

До 2025 г. производството на енергия от отпадъци от градовете и селските райони се очаква да достигне между 54 и 72 млн. toe в сравнение със 17 млн. toe през 2017 г.

„За да стане Европа първият климатично неутрален континент, Европейският съюз ще трябва да намали парниковите си газове. Метанът е вторият по мощност парников газ и важна причина за замърсяването на въздуха. Нашата метанова стратегия гарантира намаляване на емисиите във всички сектори, особено селското стопанство, енергетиката и отпадъците. Планът също така създава възможности за селските райони да произвеждат биогаз от отпадъци. Сателитната технология на Европейския съюз ще ни позволи да следим отблизо емисиите и да спомогнем за повишаване на международните стандарти,” посочи Франс Тимерманс, изпълнителен вицепрезидент на Зелената сделка.

“Напълно подкрепям Метановата стратегия на ЕС, която ще даде повече възможности да намалим емисиите на метан в земеделския сектор”, посочи еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски.

„Днес приехме нашата първа стратегия за борба с емисиите на метан от 1996 г. Докато енергетиката, селското стопанство и отпадъците имат роля, енергията е начинът, по който емисиите могат да се намалят най-бързо с най-малко разходи. Европа ще даде пример, но ние не можем да постигнем промяната сами. Трябва да работим с нашите международни партньори за справяне с емисиите на метан от енергията, която внасяме,” заяви комисарят по енергетиката Кадри Симсън.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА