ЕС определи минимални хигиенни изисквания за тръбите с чешмяна вода

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Европейският съюз актуализира стандартите за качество, на които трябва да отговаря питейната вода, са актуализирани и се въвежда разходоефективен и основан на риска подход към контрола на качеството на водата. Новите правила определят минимални хигиенни изисквания за материалите, които са в контакт с чешмяната вода, като например тръбите. Целта е да се подобри качеството на тези материали, за да се гарантира защитата на човешкото здраве и отсъствието на замърсеност.

Това е предвидено в директива за питейната вода, по която постигнаха споразумение посланиците на държавите членки, заседаващи в рамките на Комитета на постоянните представители (Корепер) на Европейският съвет.

„Посланието ни към гражданите е ясно: Пиенето на вода от чешмата е напълно безопасно навсякъде в ЕС. Днешното споразумение ще доведе до допълнително подобряване на качеството на чешмяната вода. Това е много добра новина за всички европейци. Радвам се, че днес държавите членки одобриха това споразумение.“, заяви Томислав Чорич, министър на околната среда и енергетиката на Хърватия, цитиран от пресцентъра на Съвета на ЕС.

В актуализираната директива е разгледано нарастващото безпокойство относно въздействието на веществата, нарушаващи функциите на ендокринната система, фармацевтичните продукти и пластмасовите микрочастици за човешкото здраве чрез въвеждането на механизъм със списък за наблюдение. Списъкът за наблюдение ще позволи на ЕС да предприема последващи действия, по динамичен и гъвкав начин, във връзка с нови познания за тези вещества и тяхното значение за човешкото здраве.

Бета-естрадиол и нонилфенол ще бъдат включени в първия списък за наблюдение с оглед на техните свойства, нарушаващи функциите на ендокринната система. Първият списък за наблюдение ще бъде приет до 1 година след влизането в сила на директивата. Бисфенол А като нарушител на функциите на ендокринната система е пряко добавен към тази директива, предвид основаната на здравни показатели параметрична стойност от 2,5 μg/l.

В момента държавите членки полагат значителни усилия за подобряване на достъпа до питейна вода. С цел да се насърчи използването на чешмяна вода, държавите членки ще гарантират, че на обществени места са инсталирани съоръжения на открито или в закрити помещения, като например кранове или чешми за вода, когато това е технически осъществимо и при отчитане на специфичните местни условия, като климат и география. Освен това държавите членки могат доброволно да изберат да предприемат допълнителни мерки за насърчаване на използването на чешмяна вода, като например стартиране на информационни кампании за гражданите или насърчаване на предоставянето на чешмяна вода безплатно или срещу заплащане на ниска такса за обслужване в ресторанти, столови и при услугите във връзка с кетъринга.

Наред с това държавите членки ще трябва да гарантират, че потребителите имат достъп до информация относно качеството на питейната им вода. Държавите членки също така ще предприемат мерки, които считат за необходими и подходящи за подобряване или поддържане на достъпа до вода за всички граждани.

Обща информация и следващи стъпки

Очаква се Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVI) на Европейския парламент да гласува по компромисното споразумение на 18 февруари 2020 г. След това се очаква председателят на комисията ENVI да изпрати писмо до председателството, в което да потвърди, че ако Съветът одобри този текст на първо четене, след редакцията на юрист-лингвистите Парламентът ще одобри позицията на Съвета на второ четене.

Преди това потвърждението на политическото споразумение ще бъде представено на заседанието на Съвета по околна среда на 5 март 2020 г. след превода на текста на всички официални езици.

Настоящата директива ще влезе в сила 20 дни след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА