Експерти: Рискът от инфлуенца при домашни птици може да се увеличи през следващите месеци

Увеличават се случаите на инфлуенца при дивите птици, чиято миграция се очаква да засегне и фермите
Увеличаване на случаите при диви птици
Вирусите на високопатогенната инфлуенца по птиците (HPAI) са причинили увеличаване на случаите при диви птици, особено при чайки, в ЕС и продължават да причиняват случайни инфекции при бозайници.
Броят на огнищата при домашни птици между декември 2022 г. и март 2023 г. в ЕС е намалял от най-високата си точка през ноември 2022 г.
Необичайна масова смъртност при чайките се наблюдава в страни като Франция, Белгия, Холандия и Италия.
Рискът от инфекция при домашните птицi може да се увеличи през следващите месеци, тъй като чайките се разпространяват във вътрешността на страната, вероятно припокривайки се с райони за производство на домашни птици. EFSA и EURL препоръчват прилагането на стратегии за превенция в районите за производство на птици.
Мутации на вируса
Мутации, свързани с генетична адаптация към бозайници, са открити в някои от циркулиращите вируси както при бозайници, така и при птици. В допълнение, неотдавнашни случаи на масова смъртност при бозайници като морски лъвове предполагат потенциално предаване на HPAI вируса сред бозайниците. В този контекст учените от EFSA и EURL препоръчват разширяване и засилване на наблюдението върху диви и отглеждани бозайници, особено американски норки и свине, в определени райони, където присъства HPAI.
Риск за населението
Докато се съобщава за спорадични инфекции с птичи грип при хора, водещи до тежко заболяване и фатален изход, инфекциите при хора остават рядко явление. Повечето от тежките човешки инфекции, съобщени наскоро от страни извън ЕС, са свързани с хора, изложени на болни и умрели домашни птици, които не са носили лични предпазни средства, особено във ферми в задния двор.
ECDC оценява, че рискът за широката общественост в Европа остава нисък и нисък до умерен за работници и други хора в контакт с потенциално заразени болни и мъртви птицi и бозайници. ECDC потвърждава, че циркулиращите в момента HPAI вируси са податливи на антивирусни лекарства, достъпни за хората, и че тези вируси се свързват за предпочитане с птичи рецептори, налични в птиците, а не с човешки рецептори.
ECDC, EFSA и EURL препоръчват подходящо използване на лични предпазни средства при контакт с птици. Хората, изложени на заразени птици или бозайници, трябва да бъдат тествани и проследявани, за да се идентифицират навреме потенциални случаи на предаване на вируса.