ЕК пита: Къде във веригата за доставки на храни най-често има нелоялни търговски практики?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Отворен е въпросник за доставчиците относно нелоялни търговски практики (НТП) във веригата за доставки на селскостопански продукти и храни

Във връзка с прилагането на Директива (ЕС) 2019/633 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. относно нелоялните търговски практики в отношенията между стопанските субекти във веригата на доставки на селскостопански и хранителни продукти Европейската комисия провежда ежегодно проучване, за да оцени ефективността на мерките, които се предприемат от държавите членки в контекста на директивата.

Началото на проучването е поставено през октомври 2020 г. с изходен въпросник, който има за цел да установи какво е състоянието във веригата за доставки преди да бъдат приложени съответните национални мерки в отделните държави членки.

Проучването се изготвя от Съвместния изследователски център и генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия и се провежда във всички държави членки.

То е насочено към доставчиците, обхванати от директивата, които се намират на различните етапи от доставката на селскостопански и хранителни продукти.

В него се съдържат въпроси като:

  • Осведоменост за нелоялни търговски практики и опит с такива практики
  • През последните три години сблъсквали ли сте при някой от Вашите купувачи с някоя от следните практики?
  • На кой етап от веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти купувачите най-често упражняват нелоялни търговски практики спрямо Вас?
  • Повдигнахте ли въпроса пред някой(и) от изброените по-долу оператор(и) или орган(и)?
  • На кой етап от веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти извършвате дейност?

Въпросникът през 2022 г. ще бъде отворен за попълване във всички държави членки  на съответните езици до 15 март 2022 г. на следния интернет адрес: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2nd_survey_UTPs

След приключване на изследването, резултатите в анонимен вид ще бъдат публикувани на адрес: https://datam.jrc.ec.europa.eu/datam/area/FOOD_CHAIN

В България правоприлагащият орган съгласно Директива (ЕС) 2019/633, който ще следи за прилагане разпоредбите на директивата, е Комисията за защита на конкуренцията.


поскъпване, храни, Agrozona.bgВижте още:

Доклад на ЕК: България сред страните, затягащи правилата за нелоялните търговски практики

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА