Двама майстори творят чудеса под един покрив

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
6 Минути

Грънчар и градинар споделят общи ценности и мечти

Тихомир и Деси са слънчеви хора, не може да ги отминеш без да се заразиш от тяхната положителна енергия. Не случайно Господ ги е събрал, и двамата вече делят радости и трудности. Между нашата среща на есенния фермерски пазар в столицата и следващото им идване – за зимното издание, двамата майстори се сгодиха. Майстор градинар Тихомир и майстор грънчар Деси решиха да създадат семейство.

Тихомир има почти 75 хил. последователи в градинарската си група във Фейсбук.

На фермерския пазар в София на улица „Оборище“ двамата бяха подредили красив щанд, отрупан с шарени глинени съдове.  Всичките излезли от топлите ръце на Деси Владовска.

Чистата храна

Тихомир Трайков е създателят на една от най-големите фейсбук групи за градинарство. Почти 75 000 човека членуват в „Градината ни-градинарство-нашия малък рай !“. Там главният акцент е чистото отглеждане на всички видове растения, без никакви химикали и изкуствени торове, напомня нейният администратор.  Тихомир от години отглежда по този начин собствените си градини. Той не иска да се съгласи, че нищо не става без химия, затова се захванал да напише книга за земеделието за производството на чисти храни. Когато започнал да се занимава със земеделие, младият мъж правел като всички останали – „помагал“ на растенията да оцеляват и растат по-големи с помощта на различни химически препарати. В крайна сметка обаче, още след първата година решил, че ще произвежда зеленчуци като дядо си. Припомнил си ценните му съвети и така вече 11 години. „Има си тънкости тази работа“, казва той и затова е решил да ги опише в книга, която хората да използват в собствените си градини и да имат чисти плодове и зеленчуци.

Деси е майстор-грънчар със собствен почерк в занаята.

Около него обаче засега „химиците“ са повече, само няколко възрастни човека все още разчитат на стари градински методи. „Всъщност почти всички имат знания за да правят чисто зеленчукопроизводство, но от страх да не останат без реколта, торят и пръскат с различни препарати“, казва още Тихомир, който беше донесъл на фермерския пазар част от продукцията си.  В момента градинарят отглежда зеленчуци, които виреят на студ – манголд, рукола и други листни видове. В момента прави първата си оранжерия, тя е вкопана и запазва температурата над нулата.

Интелигентните купувачи

Три градини са напълно достатъчни, за да се издържа Тихомир от тази работа. От три години се занимава само с тях и се е отказал от други дейности, защото те отнемат голяма част от времето му. Понякога се налага да работи в лехите по 16 часа и така не остава време за друго.  От една година му помага и Деси, лъчезарната занаятчийка, която вече има запазено място и в неговото сърце.

„От една градина 2 декара може да се изкара реколта, с която да се изхрани едно семейство, да има за зимнина и дори за продан. Мога да кажа на хората, които не смеят да се заемат с чисто земеделие, макар да имат желание, че няма нищо страшно“, споделя още Тихомир, а усмивката не слиза от лицето му, въпреки големия студ. За тези продукти има купувачи. Хората, които ценят здравето си и са готови да платят повече. Те търсят продукти, които са отгледани чисто и ръчно, без механизация и химия, става ясно от думите му.

Потребителите на тези храни най-често идват от големите градове, често това са лекари, IT специалисти, изобщо като цяло хората, които купуват, макар и на по-висока цена чисти зеленчуци, са интелигентни, сочи наблюдението на Трайков. Често купувачите са и хора, които са болни. Именно от собствения си опит той знае, че тази храна помага на хората със здравословни проблеми.

Децата им имат много общи интереси в градината.

Бъдещето

Преди да се захване с чистото земеделие, Тихомир е бил дълги години спасител, а през зимата се е занимавал със собствено си магазинче, правил е дървени къщи в Англия, поправял е компютри. На хората, които не смеят да направят решителната крачка, той препоръчва да са смели.

Най-много се търсят листните зеленчуци, чушки, домати, патладжан. Зарзаватът отгледан без химикали е доста нетраен, затова Тихомир обмисля да преработва продукцията си, която не успява да продава. Има идеята да направи сайт, на който да се срещат хората, които произвеждат чисто и купувачите.

Жената до него също не е обикновена. Не само защото от ръцете и излизат уникални съдове, чиято «запазена марка» е спиралата, символизираща изкачването и достигането на собствения ни център. Деси е избрала да създава красивите си грънци далеч от градската суета – в търновското село Раданово. Там отглежда децата си, които вече се обръщат към Тихомир с «татко» и са чудесни приятели с неговия син. Също като него  тя е веган и споделя любовта му към земята.

Паулина Йоргова

Материалът е публикуван в брой 88 на списание Агрозона. Тема на броя е “Водата – невидимата заплаха”.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА