Доц. Владислав Попов: „По „Новото тракийско злато“ се направи повече за селските райони, отколкото по ПРСР“

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

„По един проект с малък бюджет като „Новото тракийско злато“ се направи повече за развитието на селските райони, отколкото през целия минал програмен период на Програмата за развитие на селските райони.“, заяви доц. Владислав Попов, координатор в частта „Биоземеделие“ на българо-холандския проект „Новото тракийско злато“, на пресконференция по повод приключването на проекта след пет години успешна работа по него.

Припомняме, че първо пред АГРОЗОНА доц. Попов предложи дейностите, които са били осъществени в рамките на проекта, да бъдат включени като подмярка в ПРСР и това да бъде направено там, където са мерките за опазване на биоразнообразието в Натура 2000, която се разработва. „Вярно е, че по Натура 2000 одобрява МОСВ, но РА на ДФЗ дава парите“, обяснява той и продължава: „Мярката спокойно може да се изготви и да влезе като подмярка в Натура 2000.“

Същото предложение направи на пресконференцията и Мартин Ланкестър, директор на фондация Avalon. Според него проектът може да се приложи и в селски други райони, които са изостанали в развитието си, защото с него се постига устойчиво развитие и се променя нагласата на фермерите за възможностите, които имат на село. Ланкастър припомни част от историята на Нидерландия, когато страната е била прекалено съсредоточена в развитието на индустрията си, в следствие на което през 1800 г. се оказва, че има дефицит на дървета. Тогава се основава първата организация за защита на природата в страната.

„Защо трябваше да чакаме холандското посолство да доведе представители на кооперации, за да разберем, че трябва да има и у нас!?“, коментира доц. Попов и подчерта, че е необходимо държавата да има регионален подход за развитие на селските райони с визия за далечното бъдеще.

Посланикът на Холандия Том ван Оорсхот, под чийто патронаж се провежда проекта, отбеляза: „Както някога златото е направило района известен, така и природата сега носи развитие на района“. Той подчерта, че най-ценното на региона е комбинацията от биологично земеделие, дива природа и екотуризъм.

Доц. Попов сподели пред АГРОЗОНА, че проектът ще продължи с интродуциране на диви животни. Той сподели виждането, че ще е жалко хората, участвали досега в проекта, да бъдат оставени на свои сили да се занимават със земеделие. Дори да кандидатстват индивидуално с проекти по ПРСР, въпросът според експерта е до кога ще издържат.

По повод приключването на проекта от 25 до 27 април Източните Родопи ще станат средище на български и чуждестранни любители на местната природа. Местните къщи ще отворят вратите си за всички гости и посетители, като всички те ще имат възможност да се запознаят с резултатите от направеното през последните пет години по „Новото тракийско злато“.

Проектът „Новото тракийско злато“ се изпълнява от холандските природозащитници АРК и Avalon, които имат голям международен опит в проекти за опазване на околната среда и биоземеделието. Проектът е финансиран от Националната пощенска лотария на Холандия, най-голямата в страната благотворителна лотария, която подпомага десетки неправителствени организации за опазване на природата в цял свят.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА