До 300 часа ще може да се работи извънредно в годината

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Извънредният труд да се увеличи от 150 на 300 часа в годината, но това да става само с колективното трудово договаряне. Това решиха на първо четене депутатите с промени в Кодекса на труда по предложение на Министерски съвет. За тях гласуваха 104 депутати “за”, а 8 бяха “против” и 33 се въздържаха, съобщи 24chasa.bg.

Запазват се обаче сегашните ограничения за продължителността на извънредния труд в рамките на месец, седмица и два последователни работни дни. Предлага се периодът на сумираното изчисляване на работното време да е от 1 до 4 месеца, а не до 6 месеца, както е сега. В мотивите се казва, че така ще се гарантира равномерен трудов процес и по-лесна отчетност. Същевременно се дава възможност с колективно трудово договаряне на ниво отрасъл или бранш да се удължи периодът на сумираното изчисляване за определени дейности до 12 месеца.

Нова наредба

Предвижда се Министерския съвет да издаде наредба за условията и реда, по които се установява сумираното изчисляване на работно време. “Изброените нарушения засягат в значителна степен интересите на работниците и служителите, като имат за последствие ощетяване на социалноосигурителната система и създават условия за нелоялна конкуренция между предприятията, поради което са с висока степен на обществена опасност, особено ако се допускат системно от един и същи работодател”, пишат от социалното министерство. За осигуряване на превенцията и гарантиране на спазването на трудовото законодателство в това отношение е необходимо размерът на административната санкцията да е възпиращ, поради което се предлага работодателят да се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 20 000 до 30 000 лв., а виновното длъжностно лице – с глоба в размер от 10 000 до 20 000 лв.

Възможности за споразумения

Целта на завишаването на глобите е да се гарантира правилното функциониране на пазара на труда и да има по-висока превенция спрямо този вид нарушения, които съществено ограничават правата на работниците и служителите и водят до нелоялна конкуренция между работодателите.

Предвижда се и възможност при установено нарушение на трудовото законодателство да се сключва споразумение за намаляване на санкцията, като се поставя ограничението, че нейният размер не може да бъде по-малък от 70% от минималната санкция за съответното нарушение. При повторни и системни нарушения се изключва възможността от подобни споразумения.възможности, подмярка, Agrozona.bg

Служителите ще могат да ползват платен годишен отпуск след 4 месеца трудов стаж. Сега платения си годишен отпуск работникът може да ползва, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж. Ако той е придобит през първата година на работа на служителя, той има право да го ползва за същата година в пълен размер. Когато обаче част от него е придобита в две години, той има право на платен годишен отпуск за първата календарна година пропорционално на трудовия му стаж през тази година. За втората година вече придобива право на платен годишен отпуск в пълен размер.

Без втори трудов договор с основния работодател

Законопроектът предлага да се ограничи възможността за сключване на втори трудов договор с основния работодател за работа през определени дни от месеца. Поставя се изрично условие този договор да е за извършване на работа, която не е в кръга на трудовите задължения по основната работа и извън установеното за него работно време. Според мотивите “по този начин се ограничава възможността да се “заобикалят” изискванията за ограничаване на извънредния труд и за заплащането му с увеличение, като се извършва една и съща работа през определени дни от месеца по два трудови договора между едни и същи страни”.

В Кодекса на труда се въвежда и дефиниция за системни нарушения – три или повече нарушения от един и същ вид, установени с влезли в сила наказателни постановления в период от три години. “Това ще гарантира правилната квалификация на извършените системни нарушения на трудовото законодателство”, се казва в мотивите към проекта.

Въвежда се и дефиниция “системни нарушения на трудовата дисциплина” – три или повече нарушения за период от една година, “като за поне едно от тях не е налагано дисциплинарно наказание и за налагането му не са изтекли установените срокове, а за тези, за които са налагани – дисциплинарните наказания не са заличени по съответния ред”.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА