До 1,8 тона пипер и до 2 тона домати ще се продават директно

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

До 1,8 тона пипер и до 2 тона домати могат да бъдат произведени и доставени директно от производителите до търговски обекти или крайни потребители, е една от разпоредбите на Наредбата за изискванията за директни доставки от производителя на малки количества първични продукти от растителен произход, чийто проект е в процес на обществено обсъждане до края на ноември. Според наредбата има определени количества и за другите култури. Така например, малки количества се приемат до 500 кг пшеница и ечемик годишно, 200 кг ръж, 250 кг овес, 600 кг ориз, 700 кг царевица, 300 кг рапица, 250 кг слънчолед и 200 кг соя. Директно ще могат да се продават до 150 кг годишно фъстъци, орехите са до 150 кг, бадемите – до 80 кг, а лешниците – едва 50 кг. За ябълките позволеното количество за директния пазар ще е 1,1 тона. Директни доставки ще могат да се правят и на до 700 кг годишно кайсии и зарзали, 1 тон праскови, 600 кг череши. За вишните определеното количество е 400 кг, а за ягодите 650 кг. При малините количеството за директна търговия е 400 кг, 700 кг, 800 кг са крушите, а десертното грозде може да е до 650 кг. Ако пък имате винено грозде и искате да го продадете на магазин, то можете да направите това само за 600 кг от него.

При зеленчуците количествата за директни доставки са малко по-големи: за доматите и краставиците, корнишоните, морковите, лука, тиквичките, както и дините квотата е по 2 тона, при пипера е 1,8 тона. Определеното количество за картофи за директни доставки е 2,2 тона, патладжаните са до 3 тона, а зелето – до 2,5 тона. В списъка са определени и по 500 кг грах и фасул, 1 тон пъпешии, 300 кг маслодайна роза, 400 кг лавандула и 4,3 тона чесън.

Според документа малки количества първични продукти от растителен произход ще могат да бъдат търгувани директно в административната област, в която е регистрирано стопанството, както и във всички съседни на нея области.

Едно от основните изисквания на Наредбата за изискванията за директни доставки от производителя на малки количества първични продукти от растителен произход е продуктите да не са с белези от загниване или някакъв вид вредител.

Наредбата е част от законодателството, което се разработва според изискванията на новия Закон за храните.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА