Днес почитаме Свети пророк Данаил

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Питки за светците Данаил и Модест – да са здрави децата и добитъкът

 17 декември християнската църква е отредила за почит на Свети пророк Данаил (Даниил) и тримата вавилонски отроци – Ананий, Азарий и Мисаил.
Древна легенда, разказва, че цар Навуходоносор заповядал да хранят Данаил и момците с ястия от неговата богата трапеза, за да бъдат здрави както връстниците им. Но Данаил не желаел да се осквернява с езическата царска храна и помолил да им позволят десет дни да се хранят само с овощия. Когато след постите Данаил и тримата отроци се явили пред царските сановници, лицата им били по-красиви и те били по-здрави от онези, които се хранели с царските ястия. Този празник особено много почитат всички жени, които още раждат и имат малки деца, за да ,,не падат децата им в огън“. Майките месят питки и ги раздават на съседи, за здравето на децата си и за да е плодовита годината. Имен ден празнуват всички, които носят имената Данаил, Даниел, Даниела.

На следващия ден – 18 декември православната християнска църква почита Свети Модест. Народният култ към него е разпространен предимно в южните планински селища в Пиринския край, в Странджа и Родопите, тъй като основният поминък на хората било животновъдството. Според народните вярвания Свети Модест, наравно със Свети Георги, е покровител на земеделци и овчари, на едрия и дребния рогат добитък. Сред българските преселници от Беломорска Тракия и Мала Азия е 

 разпространено поверие, че светецът научил хората как да впрягат добитъка и да орат с него.

Затова го почитат и наричат Свети Моно. По иконите в черквите в Странджа е изобразен с два впрегнати вола и със стадо овце. Интересна икона на светеца има в църквата в село Синеморец на южното ни Черноморие. Покровителят на земеделците и овчарите е изобразен между две дървета над орач с волове, овчар със стадо, кон и бивол. Впрегатните животни и дърветата са намерили място в иконата, защото жителите на селото са се препитавали с превозване на дървен материал. На този ден главни действащи лица в обредите и обичаите, които се изпълняват, са жените. В навечерието на празника подновяват кваса и през нощта замесват тесто от чисто пшеничено брашно. Изпичат погачи и ги отнасят в черквата, да ги прекади и да им чете свещеник. После обредните пити раздават за здраве на домашния добитък, намазани с олио – „за да е мазен добитъкът“. В странджанските села стопанките поставят хлябовете пред хомота и ги прекадяват с тамян, а после ги раздават из съседните къщи. На този празник народната традиция забранява воловете и биволите да се впрягат, за да бъдат здрави и силни през годината.

 

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА