Дивите животни намаляват с 67 % до 2020 г.

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Дивите животни в света може да намалеят с 67% до края на това десетилетие, спрямо броя им от 1970 г. Това е един от основните изводи от  доклада  „За жива планета“ на WWF.
Според авторите на доклада планетата навлиза в напълно непозната фаза от историята си. Заради промените, които човекът предизвиква на Земята, е възможно шесто масово измиране на живи същества. Изследователите вече наричат този период антропоцен.

Световните популации на риби, бозайници, птици, земноводни и влечуги са намалели с 58% за периода 1970–2012 г. Това сочи, че те могат да изчезнат с 2/3 в рамките на половин век (от 1970 до 2020 г.), се казва в доклада „За жива планета“ на WWF.

Според доклада най-драстичен е темпът на загуба на сладководните видове – цели 81% от 1970 г. до 2012 г. За същия период сухоземните и морските видове са намалели със съответно 38% и 36%. Средният спад е от 2% на година, а при сладководните видове – 3,6% годишно.

Броят на едрите хищници в Европа също драматично намалява през последните два века, основно заради човешката намеса, като лов и загуба на местообитания. През последните няколко десетилетия обаче тази тенденция се обръща благодарение най-вече на действието на Директивите за птиците и местообитанията, които са гръбнакът на природозащитата в Европа. Завръщането на риса в България, който също е в категорията на едрите хищници, е знак, че усилията за опазването на старите гори, които са неговият естествен дом – дават резултат, казват от българския офис на организацията.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА