Директни плащания 2019: Наръчник за млечни крави

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути

И тази година продължават схемите за обвързано подпомагане за млечни крави. Министерството на земеделието, храните и горите публикува наръчник за кандидатстване през 2019 г. Допустими за подпомагане по схемата са физически и юридически лица, регистрирани като земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 10 и повече млечни крави, които са с предназначение за производство на мляко.

Млечните крави трябва да са на възраст над 24 месеца и да са вписани в Системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ с предназначение за производство на мляко.

За да са допустими за кандидатстване животните трябва да отговарят на четири изисквания, като най-важните от тях са да са идентифицирани с по една ушна марка на всяко ухо и да са вписани в регистъра на стопанството.

Периодът на задържане на животните е 80 дни, считано от деня, следващ

последния ден за подаване на заявленията за подпомагане. Това означава, че трябва да задържите заявените за подпомагане животни в стопанството си през този период. За Кампания 2019 г. периодът на задържане на животните е от 11 юни (включително) до 29 август (включително) 2019 г.

В периода 1 октомври 2018 г. до 30 септември 2019 г. земеделските стопани трябва да реализират на пазара

– най-малко 1 500 кг мляко на млечна крава за животните в стопанство изцяло в планински райони, т.е. когато всички животновъдни обекти на земеделския стопанин са разположени в планински район ;

– най-малко 2 000 кг мляко на млечна крава за животните в останалите стопанства;

Документите за доказване на реализирано мляко се представят в срок от 5 до 31 октомври 2019 г. в съответната областна дирекция на ДФ „Земеделие“- РА по постоянен адрес на кандидата-физическо лице или адрес на управление на кандидата-юридическо лице.

При реализация на количества, доказани с директно продадено сурово мляко от земеделския стопанин на други земеделски стопани за  изхранване на животните – ще се осъществи завишен контрол от страна на БАБХ.

Схема за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол

Допустими за подпомагане по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол са стопанства с  20 и повече млечни крави от една порода с предназначение за производство на мляко, които са под селекционен контрол.

Освен условията, които важат за млечните крави,  тези под селекционен контрол трябва да да бъдат вписани в Главния раздел на Родословната книга и тази информация да е отразена в Системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ, както и да имат издаден зоотехнически сертификат.

Периодът на задържане е същият както при млечните крави.

Земеделските стопани трябва да реализират на пазара за периода от 1 октомври 2018 г. до 30 септември 2019 г. количества мляко и/или млечни продукти в еквивалент мляко, съответстващи на най-малко 1500 кг на млечна крава от застрашените от  изчезване и комбинираните породи (Българско сиво говедо; Искърско говедо; Родопско късорого говедо; Българско родопско говедо; Българско червено говедо; Българско кафяво говедо; Млечен Симентал) и най-малко на 4 000 кг мляко на млечна крава за другите породи.

Документите за доказване на реализирано мляко се представят отново  в срок от 5 до 31 октомври 2019 г.

Схема за обвързано подпомагане за млечни крави в планински райони (5-9 животни)

По схемата ще бъдат допустими физически и юридически лица, регистрирани като земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си от 5 до 9 (включително) крави с предназначение за производство на мляко и чиито стопанства са в планински район.

Периодът на задържане и тук е 80 дни, считано от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане.  За Кампания 2019 г. периодът на задържане на животните е от 11 юни (включително) до 29 август (включително) 2019 г.

Земеделските стопани могат да заменят заявените животни с други животни, отговарящи на изискванията за подпомагане по схемата към момента на замяната, при условие че извършат замяната в срок до 20 дни от края на събитието, което я е наложило.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА