Димитър Зоров: Искаме връщане към стандарта за сирене, под дъното сме

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Млекопреработвателите са готови на постепенно сваляне на водното съдържание и надграждане на стандарта за производство на сирене. Тук обаче не се иска надграждане на стандарта, а връщане към стойности близки до стандарта, защото ние сме отишли под дъното. Това каза Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България в интервю за на Bloomberg TV Bulgaria.

АИКБ, Асоциация на млекопреработвателите, Agrozona.bgЗа имиджа на българското сирене

Финансово – икономическите интереси не трябва да играят водеща роля за определяне на имиджа на един продукт, който България произвежда от векове. Този продукт не бива да бъде повод за печалбарство на някои хора, категоричен е председателят на Асоциацията на млекопреработвателите.

По думите му вече има малко производители, които се позовават и спазват всички хранителни стандарти по производството на млечни продукти, тъй като себестойността на сирене с високо водно съдържание прескача тази на качествените продукти. „Още повече, кризата с Covid-19 доведе до стремглаво снижаване на оборотите, включително и през септември, при това без финансово подпомагане на сектора. Всички тези фактори принудиха някои производители да поемат по грешния път, тъй като високото водно съдържание се оказа единственият инструмент за оцеляване”, обясни Димитър Зоров.

Трудно се определя кое сирене е по БДС

Изключително трудно е за един производител на млечен продукт да работи по стандартите, да оцелява на пазара с конкурентни цени при неконкурентни показатели и да не излезе на загуба.

Непосилно е за българския потребител да се ориентира кое сирене притежава оптималното количество водно съдържание по БДС, посочи Димитър Зоров и допълни, че цената би могла да бъде индикатор за качество, но това не е достатъчен критерий – веществата, които се добавят в млечните продукти, запазвайки консистенцията им, са трудно доловими. „Затова на витрината има млечни продукти със 78% водно съдържание на цената на прекрасно сирене, което съдържа само 54%, посочи Зоров.

Труден септември

По отношение на финансовите стимули, насочени към подпомагане на хранителната промишленост и секторът на преработвателите на земеделски суровини, гостът заяви, че подобни помощи не са отпуснати, въпреки одобрения механизъм от ЕК.

„Евросредствата възлизат на 125 хил. евро помощи за ферма и до 800 хил. евро за предприятие, преработващо първична селскостопанска продукция. Нашият сектор не може да кандидатства за 60/40, тъй като се финансираме по европейския механизъм. И въпреки всичките устни и писмени апели, които отправихме към Министерски съвет и Министерството на земеделието, храните и горите, призивите се оказаха глас в пустиня”, подчерта Димитър Зоров.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА