Десислава Танева: Още по-големи проблеми чакат българските стопани заради сините коридори

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Според нея 0% ДДС за хляба и брашното ще помогне на малките производители

Още по-големи проблеми чакат българските земеделски стопани, коментира пред Агрозона Десислава Танева, бивш министър на земеделието и настоящ заместник-председател на Комисията по земеделието в Парламента, чието предложение на 9% ДДС на плодове и зеленчуци вчера не бе прието в Народното събрание. Според нея трудностите за стопаните са свързани с отварянето на т.нар. сини коридори или коридори на солидарността, „които позволяват без всякакви налични ограничения, мита, такси, от Украйна да излезе земеделска продукция, за да може да бъде изнесена през пристанищната инфраструктура в Солун, в конкретния случай. Сухопътните коридори се задръстиха с камиони със зърно стара реколта. Липсва какъвто и да е фитосанитарен и фискален контрол върху този коридор и ако екстраполираме, че реколтирането на земеделска продукция от Украйна е в пъти по-голямо от българското производство, тези проблеми ако сега са на пазара на слънчогледа, на пшеницата, те предстоят да станат по-големи и за уязвимите сектори ще бъде много тежко“, каза Танева.

Според нея първи негативното влияние на пазара са усетили овцевъдите, които не можаха да реализират агнетата по Гергьовден. „Не се предприе нито една мярка за подкрепа на реализацията на българските агнета, нито една мярка. Нито с веригите бе комуникирано. Аз съм била много критикувана за ПМС, но в крайна сметка се справихме успешно с българската реализация“, коментира Танева. Според нея в подобна ситуация бяха поставени и овощарите с прибирането на черешите. „Прогнозата не е по-добра за следващите култури, на които предстои реколтирането. Ситуацията със сините коридори ще утежни това положение“, категорична бе Десислава Танева.

По мнението на заместник-председателят на Комисията по земеделието в НС не може да се приложи едно решение на ЕК без изобщо да се вземат национални мерки. „Съгласно съобщението трябва да имаме Координационно звено, аз никъде не съм видяла къде е то. Кой контролира спазването на този коридор? Кой контролира спазването на действащото българско законодателство?“ Според нея нашите земеделци са пред огромно изпитание заради редица фактори, сред които последиците от войната в Украйна, „в комбинация с политическата нестабилност в България и управление, в което е очевидна липсата на детайлна експертиза“.

 

9% ДДС на плодовете и зеленчуците

„Ние сме общ единен пазар. Всяка разлика в данъчното облагане на земеделските стопани се отразява върху тяхната конкурентоспособност. Дори това е достатъчен мотив да изравним режимите за облагане на земеделските стопани с тези на съседните на нас страни, на Общността.“, категорична е Десислава Танева. От неприлагането на намалената ставка на ДДС за плодове и зеленчуци губят преди всичко производителите на български плодове и зеленчуци, смята още тя. Липсата на равнопоставеност с производителите в ЕС поставят под въпрос конкурентостопобността на българските стопани. „Навсякъде в страните, където ставката беше в този порядък – държави членки на ЕС, на практика се предприе такова намаляване на ДДС на храни в опит да се успокои покачването на цените на храните, за да се облекчат потребителите. Където не беше направена като постоянна промяна, беше въведено със срок от 1 година. Ние останахме единствени извън полето на приложение на подобни данъчни облекчения“, коментира Танева.

 

Нулева ставка на ДДС за брашното и хляба

„Ефектът от нулевата ставка на ДДС за брашното и хляба ще бъде, че бюджетът ще бъде ощетен годишно с около 170 млн. лв. Това е категорично, а ефектът за потребителите не съм сигурна, че ще има“, коментира Танева. По мнението й положителната новина за потребителите е, че цените на зърнените суровини реализират спад и това ще се прехвърли и върху брашното. „Със сигурност би следвало да има успокояване на цената на хляба. Но то няма да е следствие на решението за ДДС за брашното. От решението за ДДС на брашното ще се възползват малките производители и това ще ги направи равнопоставени на големите. Това е мотив и те да изсветлят сектора си. За тях има положителна страна, но щетата по отношение на бюджета не е малка. Това е сума, която няма да влезе в преразпределението“, допълни още Танева.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА