Дебне ли COVID-19 от кучета и котки? Правила за безопасност

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

„Има ограничени доказателства, че домашните животни могат да бъдат заразени с новия коронавирус и няма доказателства, че кучетата или котките, или други домашни любимци могат да бъдат източник на инфекция за други животни или хора, което да доведе до заболяването COVID-19”, казват специалистите от Световната асоциация на ветеринарните лекари на дребни животни (WSAVA), цитирани в доклад на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ).

От Федерацията на ветеринарните лекари в Европа (FVE) пък коментират, че към момента няма доказателства, че животните могат да се разболеят и да разпространят вируса. Много компании вече са тествали хиляди кучета и котки за COVID-19 и всички случаи са отрицателни. Две кучета досега в Хонконг са показали слаб положителен резултат, без да са болни (и двамата собственици са имали COVID-19 и вероятно са заразили кучетата). Допълнителни тестове обаче показват, че няма доказателства, че COVID-19 разболява кучетата, или че кучетата могат да разпространяват вируса. Собствениците на домашни любимци винаги трябва да поддържат добри хигиенни практики (включително миене на ръцете преди и след като боравят с животни, храната или принадлежностите им, както и да избягват да ги целуват) и в никакъв случай не трябва да изоставят домашните си любимци. Ако собственикът има COVID-19, трябва да избягва тесен контакт с членове на семейството, включително домашните любимци, казват още от Федерацията на ветеринарните лекари в Европа.

Ако сте сред собствениците на куче или котка, то трябва да спазвате някои основни правила. От ЦОРХВ напомнят съветите на Британската ветеринарна асоциация (BVA), към които е добре да се придържате и вие:

  • Ако вашият домашен любимец се нуждае от грижи, мийте ръцете си преди и след всяко взаимодействие с него и носете маска за лице, ако е възможно;
  • Дръжте котките на закрито, ако е възможно и се опитайте да уредите някой друг да разхожда кучето, като внимавате да ограничите всеки контакт с човека, който разхожда вашето куче, и се уверете, че те практикуват добра хигиена. Това е да се намали вероятността вашият домашен любимец да разпространи болестта чрез замърсяване на околната среда чрез козината си – няма доказателства, че домашните любимци играят роля за разпространението на болестта или че сами се разболяват;
  • Ако вашият домашен любимец показва клинични признаци, моля, не го завеждайте веднага на ветеринарен лекар, а първо се обадете по телефона във ветеринарното лечебно заведение за съвет;
  • Ако вашият домашен любимец се нуждае от спешно лечение, обадете се по телефона във ветеринарното лечебно заведение за допълнителен съвет. Не отвеждайте домашния си любимец във ветеринарната клиника, освен ако ветеринарният лекар не ви е инструктирал. Може да се наложи да уредите някой друг да транспортира вашия домашен любимец за лечение.
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА