д-р Румен Караманов: Полиция и войска трябва да пазят инфектираните райони с АЧС

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Свиневъдите търсят среща с премиера, притесняват се за оцеляването на целия отрасъл

„В момента България е в криза, Африканската чума по свинете застрашава икономиката и трябва да се действа както се полага в кризисни ситуация. Държавата трябва да мобилизира полицията, дори войската. Ако болестта се разпространи, приключваме с отрасъл свиневъдство“, така коментира ситуацията с новите огнища на АЧС в Плевенско д-р Румен Караманов. Така за пореден път ще бъдем зависими от чужди икономики, тъй като ще разчитаме само на вносно месо.

В момента повтаряме грешките на Румъния, вместо да се поучим от тях, според него. Той препоръчва да направим като Белгия, Франция или Германия, където се опазват от разпространението на болестта със строги мерки и помощта на полицията. „Нито една държава в Западна Европа няма понятието заден двор. Да, у нас има разрешение да се гледат животни в дворовете, но това е правено във времената, когато проблемът с АЧС не съществуваше“, коментира още специалистът.

Той категорично отрече спекулациите, че индустриалните свиневъди нарушават социалните права на хората, като настояват да се махнат животните от селските дворове, тъй като става дума за индустрия, която дава своя принос към българската икономика, осигурява качествено месо на голяма част от населението у нас, отворени са много работни места и се внасят данъци в хазната.

В началото на следващата седмица свиневъдите ще търсят среща с премиера Бойко Борисов. „БАБХ не може да се оправи сама, не става дума за пари, важно е общинските администрации да се включат, да казват местните кметове къде се отглеждат животни. Агенцията няма поделения и хора във всяко селце“, каза още д-р Караманов.

„Оградата по границата не изпълнява функцията си, трябва да се направи съоръжението, така че да не влизат животни от Румъния. Там няма да се оправят с години“, категоричен е д-р Караманов. При съседите задният двор е основното място, където се отглеждат прасета. Нас ни спасява, че селата са обезлюдени и там има по един – двама човека дето отглеждат животни.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА