Д-р Румен Караманов: Има нова мода в контрабандата на месо

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Има нова, добре изпипана мода в контрабандата на месо у нас. За това съобщи пред „Агрозона“ д-р Румен Караманов. „Тук пристигат меса от другите европейски държави, които по документ са предназначени за трети страни с пристанища на Черно море. Те влизат в България, през някоя от границите, независимо дали е вътрешна или външна и остават за преработка някъде в страната, а документите се оправят през една от двете митници – варненската или Бургаската, все едно че са качени и пратени по море в трети държави.“, разказва известният експерт, който има и малък свинекомплекс край морето. По този начин в системата за проследяване се елиминират тези количества меса. „Това обаче е проблем не на агенцията по храните, а на митниците. Става дума за една много добре обмислена схема и по този начин в България остават големи количества меса за преработка. Разликата в цените на родната продукция и нелегално внесената е на практика 30 %, което съвсем не е малко и влияе сериозно на българските производители.“, категоричен е д-р Караманов.

Румен Караманов
Румен Караманов

Производството свито 4 пъти

Общо 52-53 хил. тона е вътрешното производство на свинско месо, около 47 хил. тона са замразените червени меса, които влизат у нас, а 50 хил. т е контрабандата. Това са последните данни, публикувани преди две години, уточни д-р Караманов. На практика внесените незаконно меса са колкото цялото родно производство.

Свинете майки у нас са между 45 000 и 50 000. Това задоволява не повече от 25 % от нуждите на българския пазар. Преди промените страната ни е произвеждала около 4 млн. прасета за клане годишно, докато сега максималното производство достига 1,1 млн.

Откакто въведоха държавното подпомагане чрез национални доплащания в свиневъдството, браншът работи почти 100 % на светло, поради това че системата за плащане на помощи изисква официалната реализация на угоените свине на пазара и съответното ветеринарно свидетелство отговарящо на броя животни придвижени до кланица. Вкарването на меса се явява една нелоялна конкуренция на бизнеса и принуждава свиневъдите да не увеличават своето производство, смята специалистът. Единствения начин за ръст на обемите е реакцията на държавата, която трябва по някакъв начин да реши проблемите, които спират увеличаването на вътрешното производство. Това което направиха вече редица държави от общността. В новия Закон за храните е вкарано като задължително условие номерът и датата на документа за съответствие, това е ветеринарния документ придружаващ всяка една стока, да фигурира като номер и дата във фактурата. И обратно, фактурата със съответния номер и дата, която се издава във всяко едно предприятие, да бъде отразена на специално място в образеца за съответствие.

Фермите край морето

Някой от големите ферми започват да се възстановяват, но проблемът при инвестиция в тази насока е дали вложеното ще се върне. Стопанствата край морето нямат предимство при реализацията, заради близостта си до големия туристически пазара, цената е определяща, каза експертът. Олинклузивът не търси качество, а евтини продукти, независимо, че месото може да е със завишено водно съдържание и с вкарани добавки напомни още той. „Всичко, което другите производители от Европа не могат да продадат на собствените си пазари, с лекота го реализират у нас.“, констатира още д-р Караманов.

Четете още в новия 58-и брой на списание “Агрозона”: “Земеделие, нагазило в морето”:

Binder 58_Page_36-37-noad

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА