Д-р Бойко Неделин, лесовъд: В България няма обезлесени площи

Златко Златков
Златко Златков
8 Минути

Белите дробове на Земята бавно, но тенденциозно се смаляват. А това значи само едно – планетата ни все по-трудно и по-трудно ще диша. Във въздуха ще има все повече парникови газове и други замърсявания. Площта на горите постепенно намалява. Причините за тревожната тенденция са много, негативните последствия от нея – също. За щастие все пак има и положителен сигнал – заради по-голямото внимание, което се обръща сега на проблемите на околната среда, скоростта на обезлесяване през първото десетилетие на новия век е по-бавна спрямо 90-те години на ХХ век. Въпреки това, за периода между 2000 и 2010 г. близо 13 млн. хектара са били унищожавани всяка година.

Хубава си, моя горо

Какво се случва с българските гори? По този въпрос разговаряхме с д-р Бойко Неделин, лесовъд, доскорошен преподавател в Лесотехническия университет.

„От чисто нормативна гледна точка, говорейки за горите и тяхното опазване,  в Европа по-хубав закон от българския няма. По отношение на системите на стопанисването не виждам държава, която е по-добре от нас. А по отношение на управлението на горите, т.е. законодателството – традиционният проблем е, че не навсякъде се спазва. Но говорейки за обезлесяването, смело мога да кажа, че в България обезлесени площи нямаме. Ние сме една от малкото държави, в които площта на горите се увеличава.“ Освен това се оказва, че около 40% от горския фонд на страната ни са част от програмата „Натура 2000“. По този показател сме сред водещите държави, тъй като, по думите на д-р Неделин, няма европейска страна, в която да са повече от 10%.

Престъпление без наказание

goraЧест у нас е сблъсъкът с друг проблем – незаконното изсичане на дървета, което се е превърнало не просто в порочна практика, но дори и в поминък за някои хора, обясни специалистът. Добрата новина обаче е, че въпреки многото нарушения, все още според д-р Неделин, обезлесяване у нас няма. Думите му се потвърждават от данни на Световната банка, които сочат, че за четиригодишния период от 2009 до 2013 г. делът на горите спрямо площта на страната се е увеличил с 1% от 35,7 до 36,7%.

Въпреки това, нерегламентираното изсичане продължава да е огромно предизвикателство за горския сектор. Като най-сериозен проблем д-р Неделин определя чувството на безнаказаност. Причината: за да стигне нарушението до прокурор, щетите трябва да са минимум в размер на 200 лв. А в една каруца – с това превозно средство най-често се транспортира незаконният дърводобив, се събира около 1 м3 дървесина, чиято цена е значително под тази сума.

Да запазим старите гори

Кампания срещу изсичането на стари гори води Световният фонд за дивата пророда (WWF). Организацията си е поставила за цел да запази без човешка намеса поне 150 хил. ха стари естествени гори у нас. Това е площ три 3 пъти по-голяма от София.

Незаконните дейности в горите имат силно изразен неблагоприятен ефект както върху самите дървета, така и върху животинския свят. WWF съобщава, че рисът, който е записан в Червената книга на България като критично застрашен вид, през последните години бавно започва да се завръща. Организацията обаче алармира, че бозайникът се нуждае от поне 30 км2, за да може да се храни и размножава спокойно. Изсичането на старите гори, изграждането на пътища в тях и незаконният лов застрашават неговата среда на живот и водят до намаляване на храната му.

Безценните ни флора и фауна

gora_forestБългарското представителство на WWF предоставя данни, според които горите ни са убежище за популациите на 43 световно застрашени видa животни и растения. Едва 4% от горските масиви у нас обаче са неповлияни от човешка дейност.

В края на ноември миналата година министърът на земеделието и храните обърна внимание, че усилията трябва да се насочат, освен към опазване на горите от незаконна сеч и пожари, и към залесяването. Виждането на д-р Бойко Неделин обаче е по-различно: „Смисълът на лесовъдството е да се сече така, че да не се залесява, т.е. заселяването по възможност и в най-голяма степен да бъде естествено.“ Според него в 99% от случаите след унищожаване на горска територия, без значение дали от пожар, снеговал или по друга причина, се получава естествено възобновяване в достатъчни количества.

Доказана отговорност

С цел по-отговорно отношение към горите, на конференция на Обединените нации за околна среда и развитието през 1992 г., се взема решение за въвеждане на стандарт за отговорно стопанисване на гори. По-късно възниква неправителствената организация Съвет за стопанисване на гори (от англ. FSC – б.а.). Тя разработва стандарта.

У нас, според нормативната рамка, сертифицирането е доброволно. Накратко сертификатът свидетелства, че гората се стопанисва по отговорен начин с цел да се обезпечи нейното бъдещо съществуване и да се запази биоразнообразието й. Той е доказателство, че в нея не се извършва незаконна сеч, че тя предоставя блага на местното население и създава работни места. Според данни на WWF у нас са сертифицирани 200 хил. ха гори в 12 горски стопанства. Към офиса на организацията в България функционира Информационен център по горска сертификация, който предлага обучения и консултации.

Земеделието виновно за 8% от световното обезлесяване

В международен план дейностите в посока запазване на горите продължават. По време на климатичните преговори във Варшава през ноември 2013 г. беше представена инициативата за сформиране на фонд „БиоВъглерод“. Целта му е създаване на устойчиви горски пейзажи. Фондът беше учреден от 4 страни – Гемания, Великобритания, Норвегия и САЩ, а сумата, която държавите са заделили за него, е 280 млн. долара. Инициативата е пряко свързана с програмата за намаляване на емисиите от обезлесяването и деградацията на горите REDD+. Фондът е публично-частна програма, която има за цел да финансира дейности, свързани със задържане на по-голямо количество емисии в системите на земеделието и горите и намаляване на обезлесяването. Близо 8% от обезлесяването в света се дължи на земеделието, стана ясно по време на събитието.

Франклин Рузвелт е казал, че нация, която унищожава почвата си, унищожава себе си. А, опирайки се на метафората за дробовете, той продължава своята мисъл: „Горите са белите дробове на земята ни – пречистват въздуха и дават нови сили на хората.“ Затова, въпреки добрите резултати, които има страната ни до момента, е важно да продължим да стопанисваме отговорно белите дробове на страната ни, да не позволяваме каруците с незаконно изсечена дървесина спокойно да се разхождат по пътищата ни, да направим така, че да оставим свеж въздух и красиви горски пейзажи за поколенията след нас.

 

Анета Стефанова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА